Tegoroczny Tydzień Bibliotek minął nam pod hasłem "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych". Był to znakomity pretekst do przeprowadzenia zajęć bibliotecznych związanych z niezwykłą i nietypową książką, której tytuł brzmi "Czarna książka kolorów". Dlaczego wspomniana książka jest taka wyjątkowa? Jej oryginalność polega na tym, że pokazuje w jaki sposób osoba niewidoma odbiera i opisuje ból, smak, a nawet kolory. "Czarna ksiązka kolorów", której autorką jest Menena Cottin, wzbudziła zainteresowanie wśród najmłodszych czytelników Filii nr 4 KBP. Naszym gościem, a zarazem współprowadzącą spotkanie była czytelniczka i słuchaczka "książek mówionych" Pani Danusia M. Razem z dziećmi z Przedszkola nr 34 w Koszalinie, dowiedzieliśmy się od Pani Danusi jak wyglada alfabet Braille'a i jak należy taki alfabet odczytywać. Pnadto rozmawialiśmy o naszych ulubionych kolorach (a dlaczego takie, a nie inne kolory są ulubionymi - to pozostanie tajemnicą uczestników spotkania:-) i razem odkrywaliśmy świat Tomka - bohatera "Czarnej ksiąążki kolorów". A na koniec... za pomocą czarnych kartek, bibuły i kleju wykonaliśmy naszą "Czarną książkę kolorów".

O kolorach rozmawiałam także z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie. Spotkanie odbyło się w wypożyczalni "Książek mówionych" i filmów. Uczniowie słuchali z dużą uwagą i chetnie bawili się w zgadywanie i opisywanie przedmiotów, które były ukryte w czarnym pudełku. Przedmioty staraliśmy się odgadywać za pomocą smaku, dotyku i węchu - oczy mieliśmy zamknięte, ale zdarzyło nam się podejrzeć co znajduje się w pudełku. Nie zabrakło również pracy plastycznej, do której uczniowie podeszli z zaangażowaniem. Pomimo, że tworzyliśmy naszą "Czarną książkę..." na czarnych kartkach i przy pomocy czarnej bibuły - to nie zniechęcało uczniów do pracy - przecież czarny jest "królem kolorów".

A na zakończenie...

Serdecznie dziękuję Paniom z F. 4 za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia takiej lekcji, a także dziękuję Pani Danusi M., że zgodziła się przyjąć ode mnie zaproszenie do współprowadzenia tego niezwykłego spotkania.

P.S.

Scenariusz zajęć dotyczący "Czarnej książki..." został stworzony i opublikowany w Internecie przez Program Rozwoju Bibliotek - ja tylko wykorzystałam pomysł i swoje szczere chęci do poprowadzenia ciekawych zajęć.

Pozdrawiam

K.