2Pac Amaru Shakur był znanym amerykańskim raperem, ale ma kto wie, że jako nastolatek uczęszczał do szkoły artystycznej. Uczył się baletu i aktorstwa. Bardzo lubił czytać. Inspirowała go twórczość Niccolo Machiaveliego. Można to dostrzec na przykładzie jednej z jego płyt, którą wydał pod psuedonimem: Makaveli.

Mało kto wie, że niegdyś najsłynniejsze dzieło Machiavelliego pt. Książę widniało na liście ksiąg zakazanych. Wówczas książka szokowała, wzbudzała kontrowersje. Dlaczego? Bowiem Książę jest poradnikiem utrzymania i sprawowania władzy. Według autora cel uświęca środki, a wszelkie wartości, etyka nie idą w parze z władcą, który chce jak najdłużej i efektywnie sprawować władzę.

Księcia przeczytałam, ale nie wywarł na mnie większego wrażenia. Rozumiem, że książka mogła być niegdyś zakazana. Myślę, że Książę mógłby spodobać się wielbicielom innego, ale o wiele straszego dzieła pt. Sztuka wojny autorstwa Sun-tzu.

Z okazji trwającego Tygodnia Zakazanych Książek zachęcam do zapoznania się z "zakazanymi" tytułami w naszej bibliotece;-) Niektóre "zakazane" tytuły posiadamy w formie audiobooków np. Lolita Vladimira Nabokova czy Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya.

Zapraszam

Pozdrawiam

K.