Witam!!!

Czy spotkaliście się z książką pt. "Candy", której autorem jest Kevin Brooks? Powieść dotyczy młodych ludzi, troszkę pogubionych w otaczającym ich świecie. Główny bohater o imieniu Joe walczy z nieśmiałością, pragnie pozostać w cieniu. Z drugiej strony, chłopak jest dobrym muzykiem, a na scenie zapomina o wszelkich kompleksach. Okazuje się, że nie tylko świetnie wykonuje piosenkę "Sweet Jane" zespołu "The Velvet Underground" (autorem piosenki jest Lou Reed), ale sam jest dobrym kompozytorem. Wiele się także zmienia gdy poznaje tajemniczą, młodą dziewczynę. Czy Joe porzuci wyznawane przez siebie wartości? Tego nie zdradzę, ale książka zaskakuje i pozostaje na długo w pamięci.

Muzyka była także ucieczką od problemów dla Kirby, młodej perkusistki, jednej z głównych bohaterek powieści Emily Giffin pt. "Pewnego dnia". Książka porusza wiele problemów i z pewnością każdy w tej powieści znajdzie coś dla siebie. Tematem przewodnim książki mogłoby być hasło: "Od przeszłości nie uciekniesz". Motyw muzyki jest jedynie wątkiem pobocznym powieści, ale to tak jak w filmie: przyjemniej ogląda się film z ciekawą fabułą przeplecioną piękną muzyką. W tej powieści muzyki nie usłyszymy;-) ale po przeczytanej lekturze można odtworzyć wybrane piosenki np. z płyty. "Pewnego dnia" jest dla mnie pozytywnym odkryciem i pewnego dnia na pewno wrócę do tej pozycji.

Podobnie jest ze szwedzką piosenkarką Lykke Li. Jej najnowszy album "I never learn" pozostaje na długo w pamięci i słuchacz ma wybór: albo włączy i odsłucha płytę ponownie albo wybierze ból głowy bo słowa piosenki wraz z muzyką bez przerwy krążą po głowie. Ale mimo wszystko warto zaryzykować i zapoznać się z tym albumem. Na "I never learn" składają się spokojne utwory, a głos wokalistki hipnotyzuje i uzależnia.

Książki, o których wspomniałam, są dostępne w naszych filiach, a po płytę z muzyką zapraszam oczywiście do fonoteki.

Pozdrawiam

K.