Obchodzić czy nie obchodzić, oto jest pytanie? Co? Jubileusz biblioteki, oczywiście!  Malkontenci mówią, że to przeżytek, relikt innej epoki, którego nie  warto kultywować. Albo, że za często je obchodzimy, ledwo skończymy jeden, a już trzeba przygotowywać następny, jeszcze lepszy niż poprzedni! 

Nieśmiali optymiści jednak uważają, że warto. Choćby po to, aby przypomnieć, jak to drzewiej bywało, tchnąć ducha przodków w dzisiejsze czasy. Przypomnieć zaangażowanie i idealizm protoplastów, walkę, najpierw o to, żeby się w ogóle biblioteka stała,  później o jej utrzymanie, poprawienie warunków istnienia, bytowania, poszerzanie przestrzeni (życiowej), liczby zbiorów, liczby czytelników, poszerzanie terytoriów bibliotecznego oddziaływania, zacieśnianie więzi ze społecznością, budowanie nowych więzi, których nie zerwie byle kryzys czy „smarkata burza” ekonomiczna.  Uf, a to jeszcze nie koniec! Później znojna praca nad  poszerzaniem oferty o działania wokół biblioteki, tak aby wrosła w krajobraz miasta, stała się niezbędna, nieodzowna, bez której życie traci smak, której brakuje w przestrzeni miasta, osiedla, dzielnicy, której brak staje się tak istotny, że społeczność najbliższa jej pragnie i żąda!

Jubileusz warto też zorganizować z powodów promocyjnych. Nic tak nie promuje książki i biblioteki jak głośna impreza (najlepiej do białego rana)! Tego rozgłosu potrzeba zarówno użytkownikom jak i bibliotekarzom,  bo o tym „Zakonie Książki” na co dzień słyszy się niewiele. Potrzebujemy fajerwerków, kolorów, rwetesu w eterze i na wizji! Tak jest! Będą fajerwerki! 

Specjalnie z okazji jubileuszu zagoszczą  w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej największe gwiazdy na firmamencie Literatury. A wszystko to - dla naszych Czytelników!

3 października, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem, urodzonym darłowianinem, dziennikarzem prasowym i publicystą. Autorem m. in. „Zapraszamy do Trójki”, „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich”, „Elegancki morderca”, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Za tę ostatnią książkę został nominowany do Nagrody literackiej NIKE 2017

5 października, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, jednym z najsłynniejszych polskich pisarzy powieści kryminalnych. Z wykształcenia filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych jest twórcą postaci Eberhada Mocka i Edwarda Popielskiego – niezłomnych tropicieli przedwojennej zbrodni. Autor 18 powieści, w tym 3 napisane wspólnie. Przez krótki czas był bibliotekarzem.

14 listopada, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, jednym z najsłynniejszych pisarzy literatury fantastycznej,  laureatem Nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Autorem wielu cykli powieściowych, m. in. O Jakubie Wędrowyczu, Kuzynki, Norweski dziennik, Oko Jelenia oraz pojedynczych powieści i opowiadań. Ciekawostką jest fakt, jest autorem 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika. Z wykształcenia jest archeologiem.

30 listopada, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską, świetną pisarką powieści historycznych z czasów Wikingów i pierwszych Piastów.  Autorką 3 cykli powieściowych; „Północna droga” „Odrodzone królestwo”, „Harda królowa” oraz biografii Szewacha Weissa i fabularyzowanego dziennika sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego oraz kilku powieści i opowiadań. Z wykształcenia jest teatrologiem.

7 grudnia, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, jednym z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Autorem m. in. „Szczęśliwej ziemi”, „Tracę ciepło”, Prezes i Kreska…” oraz „Inna dusza”, za którą otrzymał Paszport „Polityki” i był nominowanym  do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.

Sama impreza jubileuszowa odbędzie się 23 października bieżącego roku i scenariusz owiany jest tajemnicą. „Jubileuszowi spiskowcy” „nie puszczają pary” choć są kuszeni ciasteczkami i pralinkami. „Wróble ćwierkają”, że ma być trochę nostalgicznie, trochę historyczne (mam nadzieję, że nie histeryczne!), trochę edukacyjnie, trochę uroczyście, trochę rozrywkowo. Jak w życiu… Jest tylko jedna smutna wiadomość dla czytelników, jubileuszowego dnia, czyli 23 października Koszalińska Biblioteka Publiczna będzie zamknięta!

                       

                                                                                                             Wasza Biblioblogerka

GALERIA
Cezary Łazarewicz, fot.Kapitel, licencja CC0
Cezary Łazarewicz, fot.Kapitel, licencja CC0 - Cezary Łazarewicz, fot.Kapitel, licencja CC0
Marek Krajewski, fot.Michał Kobyliński, licencja CC
Marek Krajewski, fot.Michał Kobyliński, licencja CC - Marek Krajewski, fot.Michał Kobyliński, licencja CC
Elżbieta Cherezińska, fot. Rigg 33, licencja CC
Elżbieta Cherezińska, fot. Rigg 33, licencja CC - Elżbieta Cherezińska, fot. Rigg 33, licencja CC
Łukasz Orbitowski, fot. Klaudia Mynarska 666, licencja CC
Łukasz Orbitowski, fot. Klaudia Mynarska 666, licencja CC - Łukasz Orbitowski, fot. Klaudia Mynarska 666, licencja CC