Biblioteka poleca: audiobookiAudiobooki

Kometa nad Doliną Muminków

Kometa nad Doliną Muminków

„Kometa nad Doliną Muminków”, ukazująca się właśnie w wersji audio, jest jedną z książek znanego cyklu o tytułowych Muminkach, tajemniczych i sympatycznych istotach. Ich twórczyni, fińska pisarka Tove Jansson, jest także autorką kilku innych pozycji dla dzieci i młodzieży, takich jak: „Kto pocieszy Maciupka?”, „Niebezpieczna podróż”, „Kamienne pole”, „Podróż z małym bagażem”, „Lato” czy „Córka rzeźbiarza”.

Największą popularność przyniosła jej jednak seria o Muminkach, tak ze względu na unikatowy świat, który został w niej stworzony, jak i wspaniałe ilustracje samej autorki. No i oczywiście ze względu na wspaniałych bohaterów, nie tylko samych Muminków, lecz także i wielu innych, na czele z Włóczykijem czy Buką.

W „Komecie nad Doliną Muminków” — która w formie audiobooka ukazuje się w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego — słuchacze poznają historię związaną z wielką kometą, która zakłóca spokojne życie w Dolinie Muminków, oraz wyprawą do obserwatorium w Górach Samotnych.

Krzysztof Kowalewski — wybitny aktor teatralny, telewizyjny, a także i dubbingowy. Stworzył niezapomniane kreacje w takich filmach i serialach jak: "Potop", "Nie ma róży bez ognia", "Czterdziestolatek", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", " Miś", "Rozmowy kontrolowane", "Złoto dezerterów" czy "Daleko od noszy".

Tove Marika Jansson (ur. 9 sierpnia w Helsinkach, zm. 27 czerwca 2001 tamże) — fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa. Najbardziej znana jest z serii książek o Muminkach, do której zaliczają się m.in.: „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”.

Ojciec pisarki był rzeźbiarzem, a matka — projektantką. Bracia również byli artystami: Per Olov fotografem, a Lars — autorem i rysownikiem komiksowym.

W latach 1930-1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, później w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach. Przez pewien czas studiowała również w Paryżu.

Chociaż Tove Jansson mieszkała w Helsinkach, większość czasu spędzała na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek. Pisarka przez 40 lat, aż do śmierci, żyła w związku ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietila.

Autor: Tove Jansson
Lektor: Krzysztof Kowalewski
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba płyt: 1
Źródło opisu: https://www.audiobook.pl
Katalog KBP: Sprawdź dostępność tytułu