Biblioteka poleca: audiobookiAudiobooki

Zdążyć przed Panem Bogiem. Wyjątkowo długa linia

Zdążyć przed Panem Bogiem. Wyjątkowo długa linia

„Zdążyć przed Panem Bogiem”, ­ książka-­reportaż, ­ ukazało się w 1977 roku. Wcześniej była drukowana w piśmie „Odra”. To jedna z pierwszych książek Hanny Krall, oparta na wywiadzie z Markiem Edelmanem, przywódcą powstania w getcie warszawskim, lekarzem kardiochirurgiem.

Dziś jest lekturą szkolną, a przemyślenia na temat godnej śmierci na podstawie „Zdążyć przed Panem Bogiem” były kilka lat temu jednym z tematów maturalnych.

Wydana w 2004 roku „Wyjątkowo długa linia” to opowieść o losach wybudowanej ponad 470 lat temu kamienicy z lubelskiego rynku. Kamienicy, w której przed II wojną mieszkała zapomniana dziś niemal poetka, żona lekarza, Franciszka Arnsztajnowa. W tym domu odwiedzał ją Józef Czechowicz. „Dzieliło ich 38 lat. On kochał pięknych chłopców. Ona była urzeczona jego młodością, talentem, poezją, odwagą. W nim było dużo niepokoju, bał się wojny, śmierci, chorób, ślepoty, obłędu. Jednocześnie była w nim niesłychana odwaga. Pisał, jak chciał, kochał, jak chciał, żył, jak chciał. Myślę, że i to ją ­ osobę pełną konwenansów – urzekało” – mówiła o swoich bohaterach Hanna Krall w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Reporterka śledzi losy tej dwójki, a także innych mieszkańców domu przez kilkadziesiąt lat.

Autor: Hanna Krall
Lektor: Maja Ostaszewska
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona ; Wydawnictwo Agora
Liczba płyt: 1
Źródło opisu: http://www.audiobook.pl
Katalog KBP: Sprawdź dostępność tytułu