Okładka publikacji „Almanach kultury koszalińskiej 2021”
Okładka publikacji „Almanach kultury koszalińskiej 2021”

Siedemnaste wydanie „Almanachu Kultury Koszalińskiej” już na Was czeka w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej!

W roczniku znalazło się blisko pięćdziesiąt tekstów pióra dwudziestu autorów, głównie koszalińskich dziennikarzy i publicystów. Za oprawę fotograficzną odpowiadają Izabela Rogowska, Tomasz Majewski i Ilona Łukjaniuk.

Wyboru tematów dokonało kolegium redakcyjne w składzie: Piotr Pawłowski (przewodniczący), Izabela Rogowska, Anna Popławska, Natalia Sulima i Łukasz Waberski.

Wydawnictwo dzieli się na dwie części: „wydarzeniową" i publicystyczną. Uzupełnia je dział wspomnieniowy, dotyczący zmarłych w 2021 roku osobowości koszalińskiego środowiska kulturalnego oraz wykaz Nagród Prezydenta Koszalina 2021 w dziedzinie kultury.

Na łamach znajdziecie relacje i podsumowania najważniejszych imprez cyklicznych, festiwali, sezonów artystycznych instytucji, a także sylwetki artystów, którzy w 2021 roku zaznaczyli swoją obecność w kulturze ciekawymi inicjatywami czy sukcesami. Przeczytacie o obiektach kulturalnych, najciekawszych wystawach, płytach i wydawnictwach, a także powołanych do życia w 2021 roku nowych inicjatywach oraz jubileuszach koszalińskich instytucji kulturalnych.

Całość poprzedza wspomnienie o Małgorzacie Kołowskiej, która przez dziesięć lat była redaktorką prowadzącą „Almanachu" (w 2021 roku publicystka zmarła) oraz obszerny artykuł dotyczący Roku Koszalińskiej Kultury, którego obchody trwają od maja 2021 do maja 2022 roku.

Okładkę tegorocznego AKK zaprojektowała Maja Markowska, koszalinianka, reżyserka dokumentalnego filmu „Papierosy", laureatka tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Autorka jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie i Wydziału Wzornictwa i Architektury na Politechnice Koszalińskiej.

„Almanach Kultury Koszalińskiej" ukazał się w nakładzie 800 egzemplarzy. Można je BEZPŁATNIE otrzymać w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Rozchodzi się szybko, więc warto się pospieszyć!

W wersji elektronicznej rocznik jest do pobrania tu: https://www.biblioteka.koszalin.pl/.../almanach-kultury...