Grafika promująca Amerykańską Noc w Bibliotece
Grafika promująca Amerykańską Noc w Bibliotece

20 kwietnia 2018 r. zapraszamy wszystkich mieszkańców Koszalina do wzięcia udziału w dziewiątej już „Nocy w bibliotece”. Tym razem zabierzemy Was w podróż za ocean, aż do Ameryki. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia i świetną zabawę.
Jak co roku, zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin. Na placu przed biblioteką prawdziwa gratka dla fanów koni mechanicznych. Dzięki Klubowi Motocyklowemu Adventure (Klub Motocyklowy Adventure) będziecie mogli podziwiać przepiękne amerykańskie motory, a także nauczyć się tańca liniowego w stylu country. Hol wypożyczalni przemieni się w Western City, gdzie każdy chętny śmiałek będzie mógł sprawdzić swoje kowbojskie umiejętności.
Nie zabraknie także gościa specjalnego. Po wręczeniu nagród dla najaktywniejszych czytelników, o swoich amerykańskich doświadczeniach opowie Wojciech Orliński, dziennikarz i autor książek podróżniczych „Ameryka nie istnieje” i „Route 66 nie istnieje”.
Jeżeli chcecie podążyć Aleją Gwiazd, koniecznie odwiedźcie Informatorium, gdzie wehikuł czasu przeniesie Was do krainy starego kina. Tam też, w otoczeniu gwiazd Holywoodu, będziecie mogli napić się przepysznej kawy przygotowanej przez Szprycha Café. Sił dodadzą Wam również donuty ze Starej Pączkarni Koszalin.
Tradycyjnie przygotowaliśmy też wystawy – w Galerii Region będziecie mogli zapoznać się z literaturą amerykańską i laureatami nagrody Pulitzera, a także zobaczyć Grand Canyon Colorado Oczami Polskich Kajakarzy.
Nie zabraknie też warsztatów plastycznych dla najmłodszych – Wolna Antresola zamieni się w pracownię pop-artu, w czytelni natomiast chętne blade twarze poznają tajniki tworzenia indiańskiego rękodzieła, spotkają się z Pocahontas, zasiedlą nieznane lądy i odnajdą swoich przodków na Ellis Island.
W Czytelni regionalnej pracownicy Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie (Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie) z okazji 60. rocznicy powstania NASA podzielą się z Wami swoją kosmiczną wiedzą.
Ponadto pojawi się grupa Barbarians Koszalin, która wprowadzi Was w tajniki footballu amerykańskiego.
Dla wszystkich ciekawskich fonoteka przygotowała „Escape Room”. Podczas nocy każdy nowy czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma specjalną okolicznościową kartę biblioteczną.
Imprezę zakończy gorący pokaz ogniowy w wykonaniu zespołu Incendi.

Program:

17:00 - wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników dorosłych, sala kinowa
17:15 - spotkanie z dziennikarzem, publicystą i pisarzem Wojciechem Orlińskim, sala kinowa
17:00 - rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój amerykański sen”, wręczenie nagród, salka edukacyjna za Czytelnią
17:00 - przyjazd motocyklistów z Klubu Motocyklowego Adventure, plac przed biblioteką
19:00 - rozpoczęcie Święta Czytelnika Dziecięcego - wręczenie „Złotych Joachimów” nagród dla najaktywniejszych czytelników dziecięcych, sala kinowa
20:00 - nauka tańca liniowego w stylu country z Klubem Motocyklowym Adventure, Galeria Region
18:30, 20:00 - spotkanie z Pocahontas, dwa pokazy filmu animowanego, salka edukacyjna za Czytelnią
21:00 - koncert Dixieland, sala kinowa
22:30 - pokaz ogniowy - Fire Show w wykonaniu zespołu Incendi, plac przed biblioteką

 

Ponadto:

- Wypożyczalnia Popularnonaukowa - ślubne foto studio w kościele Elvisa w Las Vegas, wydawanie certyfikatów małżeństwa zawartego podczas "nocy" (z książką lub osobą :) )
- Czytelnia książek - warsztaty - jak narysować myszkę Mickey?
- Wypożyczalnia filmów - gra w BINGO nie tylko dla seniora
- Magazyny - z Archiwum X, zwiedzanie z bibliotekarzem
- Introligatornia - zwiedzanie z bibliotekarzem
- Hol przy Wypożyczalni filmów - wystawa prac dzieci biorących udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mój amerykański sen”
- Sala klubowa - prezentacja filmu „Grand Canyon Colorado Oczami Polskich Kajakarzy”
- Galeria Region - stoisko księgarskie księgarni Świat Książki

Uwaga!
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - w tym roku na „nocy” przeprowadzamy zbiórkę książek dla podopiecznych ze środowiskowych ognisk wychowawczych TPD w Koszalinie.

„Amerykańska Noc w bibliotece” odbędzie się 20 kwietnia w budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1.
Serdecznie zapraszamy od godz. 17:00 do 23:00!

Aby zabawa podczas nocy była jeszcze lepsza zachęcamy wszystkich małych i dużych do przebierania się. Poszukiwani: superbohaterowie, kowboje i gwiazdy filmowe.