Logo Koszalin pełnią życia
Logo Koszalin pełnią życia

Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

Oferta programowa Dni Koszalina  19-21 maja 2017r.

1. 19 maja, godz. 17.00, sala konferencyjno-kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, plac Polonii 1


 Spotkanie autorskie z dr Kacprem Pencarskim - promujące publikację pt. : „Gospodarka miast rejencji koszalińskiej w latach 1918 - 1938".
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jedynak z Polskiego Towarzystwa Historycznego Koło w Koszalinie.

1. 20 maja, godz. 11.00-17.00, plac przed Ratuszem


Akcja bookcrossingowa organizowana wspólnie z Kołem nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - impreza urodzinowa dla miasta, książki i biblioteki. Zaaranżowane urodzinowe przyjęcie, podczas którego zapraszamy czytelników na symboliczny kawałek tortu (tort zrobiony z książek) i zachęcamy do przyniesienia nam prezentu (w postaci książek). Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu spopularyzowanie samego faktu czytania oraz podarowania niepotrzebnym książkom drugiego życia. Akcja jest adresowana do wszystkich mieszkańców Koszalina, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.


Podczas urodzin przewidujemy zabawy literackie:
- Krzyżówka z hasłami m.in. o Koszalinie, do znalezienia w książkach dostępnych na naszym stoisku (np. Kronika, słowniki, literatura regionalna) oraz w różnych miejscach na placu. Udział w krzyżówce daje szansę na wygranie nagrody w konkursie facebookowym (do wygrania książka regionalna i drobny upominek).
- Robienie zakładek do książek z koszalińskimi motywami (kredki, kolorowe papiery, mazaki).
- Wspólne pisanie legendy koszalińskiej, która później zostanie zredagowana i opublikowana na facebooku KBP (dostępna pusta książka i długopisy).


Stoisko Książki Regionalnej
Prezentacja wybranych regionalnych wydawnictw. Planujemy udostępnić pewną pulę książek – tomików poetyckich, periodyków oraz opracowań historycznych, które zostaną rozdane mieszkańcom.

2. W filiach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – przez cały tydzień 15-21 maja - wystawy książek o Koszalinie lub koszalińskich twórców, wystawy malarskie z koszalińskim motywem itp. Witryny będą udekorowane odpowiednią szatą graficzną, nawiązującą do święta.

3. Oferta regionalnych lekcji bibliotecznych, dostępne każdego dnia w Budynku Głównym KBP po wcześniejszej rezerwacji terminu w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym lub pod nr telefonu – 943481569

Oferta edukacji regionalnej obejmuje m.in. takie lekcje:
a. „Ulice Koszalina - wędrówka ulicami dawnego i współczesnego Koszalina” – ukazana w przystępnej formie wraz z komentarzem pełnym ciekawostek na temat obiektów miejskich: archiwalne fotografie i plany wzajemnie uzupełniają się z nowoczesnym i barwnym wizerunkiem miasta. Prezentacja różnorodnego nazewnictwa miejskiego wzbogaca wiedzę, a także przyczynia się do kształtowania patriotyzmu lokalnego.
b. „Podróż przez wieki - śladami koszalińskich ksiąg” - barwne dzieje miasta ukazane w najbardziej wartościowych świadectwach - księgach, kronikach oraz dokumentach, które stanowią bezpośrednie dziedzictwo i zapis historii naszego regionu.
c. „Historia Koszalina w zbiorach regionalnych Koszalińskiej Biblioteki Publicznej” - prezentacja dziejów Koszalina, będąca jednocześnie przewodnikiem po wydawnictwach gromadzonych w KBP i wprowadzeniem do samodzielnego korzystania z tych zbiorów.
d. „Ludzie i instytucje w historii Koszalina” - celem lekcji jest ukazanie regionalnej tożsamości Koszalina poprzez prezentację znaczących postaci i instytucji funkcjonujących w mieście od przełomu XVIII wieku po czasy współczesne.
e. „Podróż przez dzieje Koszalina z mrówką Bogusławką” - ciekawa w formie propozycja dla dzieci w wieku do 10 lat. Dzieje Koszalina, po których interesująco oprowadza koszalińska mrówka Bogusławka.

5. W autobusach MZK: 19-21 maja, wybrane linie autobusów MZK, odtwarzanie nagrania utworów Gracjana Bojara-Fijałkowskiego - Czytać dla Państwa będą: Anna Bojar-Fijałkowska, Katarzyna Stenzel oraz Jacek Zdrojewski