Fantastyczna Noc w Bibliotece 2016

Noc w bibliotece: 22 kwietnia 2016 roku w godz. 17.00–23.00!

W tym roku wszystkim miłośnikom biblioteki, książek i kultury proponujemy spotkanie pod hasłem „Fantastyczna noc w bibliotece" i zabieramy Państwa w świat fantastyki, fantasy i science fiction. Będziemy wspólnie wędrować po świecie wyobraźni, alternatywnych rzeczywistości i niesamowitych postaci. Pozwolimy uwieść się fantazji o światach niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. W tym roku szczególna rola przypadnie naszym czytelnikom – zachęcamy Państwa do radosnej twórczości własnej i stworzenia fantastycznej garderoby. Wpiszcie się w klimat imprezy, przebierzcie się w postaci fantastyczne i spędźcie z nami czas już 22 kwietnia.

Nasza fantastyczna, siódma już, noc rozpocznie się w sali kinowej o godz. 17.00, spotkaniem z Jakubem Ćwiekiem - autorem bestsellerowych powieści z uniwersum Kłamcy – „Kłamca", „Kłamca 2", „Bóg marnotrawny", „Liżąc ostrze", „Ciemność płonie", „Kłamca 3. Ochłap sztandaru", „Gotuj z papieżem" oraz wielu innych.

Jednocześnie (o godz. 17.00) zapraszamy uczestników Powiatowego Konkursu Plastycznego „Fantastyczne potwory - jak je sportretować" do sali edukacyjnej znajdującej się za czytelnią, gdzie nagrodzimy zwycięzców. Wystawa prac konkursowych zostanie zaprezentowana w holu naprzeciwko biura festiwalu „Integracja Ty i ja".

Tej nocy nasza wypożyczalnia – miejsce najlepiej przez Państwa znane – zamieni się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie nic nie będzie oczywiste, a każda prośba o wypożyczenie książki zabrzmi jak najszlachetniejsze zaklęcie. Jeśli odczujecie Państwo nagłą potrzebę bycia sławnym, możecie Państwo udać się do redakcji „Proroka Codziennego", gdzie wybitni dziennikarze-magowie wykonają dla Państwa pamiątkowe zdjęcie na pierwszą stronę najlepszej gazety czarodziejskiej.

(A tu, w nawiasie, ukryjemy cichą podpowiedź: uważajcie na głowy, nigdy nie wiadomo, czy sowy nie dostarczą tej nocy wiadomości do uczniów Hogwartu)

Koniecznie odwiedźcie też hol wypożyczalni, gdzie członkowie Klubu Magic: The Gathering Koszalin przedstawią Wam zasady fenomenalnej gry karcianej. Gracze Magic: The Gathering wcielają się w rolę czarodziejów, którzy używając różnorodnych zagrań, przedmiotów i stworzeń starają się pokonać przeciwnika. Wszystkie osoby, które odwiedzą stanowisko klubu będą mogły nauczyć się zasad gry Magic: The Gathering, a nawet wziąć udział w turnieju dla nowych graczy.

Informatorium, nasza dotychczasowa skarbnica rzetelnych informacji, na tę noc stanie się krainą baśni, gdzie przy tajemniczym stoliku będziecie mogli wspólnie z nami spisać baśń dla przyszłych pokoleń miłośników czytelnictwa.

Czytelnia regionalna zamieni się z kolei w krainę baśni Gracjana Bojara-Fijałkowskiego. Spotkacie tam życzliwe skrzaty leśne oraz wspaniałą naturę, która zachwyca bardziej niż jakiekolwiek efekty specjalne.

Nasza antresola urośnie do rangi akademii, i to nie byle jakiej, bo Akademii Pana Kleksa. Dzieci (zwłaszcza te z imieniem rozpoczynającym się na literę „A"), zostaną obdarowane specjalnymi, kolorowymi piegami wpływającymi ponoć na inteligencję oraz wykonają czapeczkę Doktora Pai-Chi-Wo. Czytelnia czasopism zamieni się na ten czas w Shire, krainę, w której mieszkała jedna z ras tolkienowskiego Śródziemia – hobbici. Już dziś zacznijcie Państwo rozgrzewać nadgarstki, bo dostąpicie zaszczytu nauki szlachetnej kaligrafii elfickiej.

Wypożyczalnia popularnonaukowa na terenie czytelni stanie się ostoją robotów z Instytutu Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej. Kto wie, może tej nocy zakwitnie jakaś robo-przyjaźń?

Kolejna część czytelni zmieni się w Międzygalaktyczną Maszynownię, gdzie każdy domorosły inżynier będzie mógł dołożyć swoją „cegiełkę" do budowy Krążownika Imperium, okrętu kosmicznego, którym podróżowali bohaterowie legendarnego cyklu Star Wars.

Nasza fonoteka zamieni się w kokpit statku kosmicznego błądzącego po układzie planetarnym. Wszyscy fani intergalaktycznych dźwięków są, jak zwykle, mile widziani.

Biuro festiwalu „Integracja – Ty i ja" zostanie zawłaszczone przez wiedźmina Geralta i wiedźmę Horpynę. Uprzedzamy - jeśli zdecydujecie się Państwo ich zobaczyć, możecie utknąć w magicznym labiryncie, na którego końcu znajdują się dziwy nie z tego świata.

Wypożyczalnia książki mówionej i filmów zamieni się w świat, do którego wiedzie magiczna szafa. Tam uczniowie koszalińskiego Zespołu Szkół Plastycznych sprawią, że przez chwilę znajdziecie się w Narnii. Kto wie, może nagle zmienicie swoją dotychczasową postać materialną?

Najmłodszym z pewnością spodoba się oferta sali klubowej, gdzie podczas niesamowitych warsztatów plastycznych, będą mogli stworzyć przedmioty niezbędne w życiu każdego czarodzieja.

Dla starszych przygotowaliśmy niezwykły pokaz filmu „Metropolis", o godz. 20.00 w sali kinowej biblioteki. Film zostanie uświetniony muzyką na żywo, skomponowaną przez Macieja Trembowieckiego znanego na scenie muzycznej m.in. z zespołu Raggafaya.

W salce edukacyjnej za czytelnią spotkanie z  „Alicją w Krainie Czarów". Zapraszamy o godz. 18.30 oraz o godz. 20.00.

W Galerii Scena dr Piotr Szarszewski opowie Państwu o historii filmu fantastycznego.

Nie zapomnijcie też obejrzeć wszystkich zakazanych kątów biblioteki – tej nocy w naszych magazynach oraz introligatorni mogą dziać się rzeczy niezwykłe.

W swoich poszukiwaniach niezwykłości zajdźcie Państwo również do Galerii Region, gdzie przygotowaliśmy dla Państwa niezwykłą wystawę dotyczącą wiodącej myśli imprezy – fantastyki, fantasy i science fiction.

Gdyby dalej czyli się Państwo nienasyceni, słodkim akcentem Fantastycznej Nocy będzie stanowisko Świata Lodów, które w naszej wypożyczalni będzie kusiło Państwa przez cały wieczór.

Nasze spotkanie zakończy fenomenalny fire show wykonany przez grupę Incendi o 22.30 na placu przed biblioteką.

Zapraszamy ! Bądźcie z nami tej Nocy!!!