HumanDoc w KBP
HumanDoc w KBP

Serdecznie zapraszamy na przegląd filmów dokumentalnych, który odbędzie się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w dniach 23-25 stycznia. Warto wspomnieć, że będziemy mieli okazję gościć m.in. Mateusza Mularskiego z Fundacji HumanDoc.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC "Globalny Rozwój w Kinie" jest festiwalem filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.
To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji.
Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja HumanDOC, która skupia grupę twórców filmowych, dziennikarzy telewizyjnych oraz animatorów społecznych, których łączy wspólna idea: promowania za pomocą projektów medialnych tematów społecznie zaangażowanych.
Źródło: http://humandoc.net/

Festiwal Filmowy HumanDOC w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej PROGRAM:

23 stycznia 2014 (czwartek) godz. 17.00, sala kinowa KBP

Syria. Poza linią wroga.
SYRIA: ACROSS THE LINES
Reż. Olly Lambert Czas trwania: 50'
Kraj produkcji: Wielka Brytania Rok produkcji: 2013
Reżyser Olly Lambert koniec 2012 roku spędził na obu brzegach granicznej rzeki Orontes w Syrii. Po jednej stronie rebeliancka Wolna Armia Syrii utrzymuje pozycje w sunnickich wioskach, których mieszkańcy żądają obalenie prezydenta Assada i jego reżimu. Niecałą milę dalej alawickie wioski pozostają wierne rządowi i z chęcią witają u siebie żołnierzy, którzy strzelają z moździerzy w stronę sunnitów po drugiej stronie doliny. Obraz mocny, prawdziwy i wstrząsający.

Pustynne historie.
DESERT STORIES
Reż.Mateusz Mularski Czas trwania: 24'
Kraj produkcji: Polska Rok produkcji: 2013
Do jednego z przygranicznych, pełnego syryjskich uchodźców miast Jordanii trafia dwóch polskich wolontariuszy Caritasu. Mężczyźni realizują projekt edukacyjny dla kilkuset syryjskich dzieci, starają się na nowo odbudować w swoich podopiecznych poczucie bezpieczeństwa oraz przywrócić im radość życia.

24 stycznia 2014 (piątek) godz. 17.00, sala kinowa KBP

Kosztowałam 50 owiec
I WAS WORTH 50 SHEEP
Reż. Nima Sarvestani Czas trwania: 72'
Kraj produkcji: Japonia/Szwecja Rok produkcji: 2010

W wieku dziesięciu lat Sabere została sprzedana pięćdziesięcioletniemu Afgańczykowi i przeżyła liczne ciąże, kończące się poronieniem. Obecnie ma szesnaście lat i szuka pomocy w walce o swoją wolność. Niestety wszystko wskazuje na to, że jej siostrze, jedenastoletniej Farzaneh, grozi taki sam los. Przyszłość Farzaneh kosztuje pięćdziesiąt owiec.

Niepokorni kochankowie
LOVEBIRDS - REBEL LOVERS IN INDIA
Reż.Gianpaolo Bigoli Czas trwania: 52'
Kraj produkcji: Włochy/Indie Rok produkcji: 2012

Historia pary nowożeńców z Indii, którzy ryzykują życie, uciekając przed swoimi rodzinami, potępiającymi ich związek. Tradycja zabrania zawierania małżeństw z osobami spoza własnej kasty czy grupy religijnej. Pomocy udziela im grupa aktywistów znana, jako „Komandosi miłości".

25 stycznia 2014 (sobota) godz. 11.00, sala kinowa KBP

Zamknięte morze
MARE CHIUSO – CLOSED SEA
Reż. Stefano Liberti i Andrea Segre Czas trwania: 62'
Kraj produkcji: Włochy Rok produkcji: 2012

Dokument ukazuje losy ludzi, którzy uciekli z Libii podczas wojny w 2011 roku. Na mocy umowy podpisanej przez Silvio Berlusconiego i Muammara Kadafiego w 2009 roku, imigranci po przedostaniu się do Włoch zostali deportowani do północnej Afryki. Reżyser wraz z migrantami z Afryki zabiera widzów w trudną i niezwykle ryzykowną wyprawę przez Morze Śródziemne.

Stefano Liberti - dziennikarz prasowy i telewizyjny. W 2004 roku wraz z Tizianą Barrucci opublikował cykl reportaży zatytułowany Wielorasowy półwysep. Imigracja w dzisiejszych Włoszech. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Marco Luchetty w kategorii „Najlepszy dziennikarz prasowy", a dwa lata później Nagrodę im. Indro Montanellego oraz Nagrodę im. Guido Carlettiego w kategorii „Dziennikarstwo społeczne" za wydaną w 2009r. książkę Na południe od Lampedusy. W 2011 roku ukazała się jego najnowsza książka Land grabbing. Jak rynek ziemi tworzy nowy kolonializm.

727 dni bez Karamo
727 DAYS WITHOUT KARAMO
Reż. Anja Salomonowitz Czas trwania: 80'
Kraj produkcji: Austria Rok produkcji: 2013

Niekończące się oczekiwanie na pozwolenie na pobyt, zmagania z formularzami i urzędami, kursy niemieckiego, zawiłe zeznania podatkowe i policyjne kontrole. Ta wygląda rzeczywistość imigrantów w Austrii. Odważny, nowatorski dokument naruszający wszelkie zasady konstrukcji filmu dokumentalnego.

Partnerzy http://humandoc.pl/?page_id=507

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.