Grafika przedstawia plakaty filmów krótkometrażowych, napis KRÓTKIE METRAŻE W KBP, w dolnym lewym rogu grafiki tekst 7 grudnia godz. 17:00 w sali kinowej, wstęp wolny

W ramach obchodów Roku Koszalińskiej Kultury, 7 grudnia o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów dokumentalnych wykonanych przez absolwentów Szkoły Wajdy.

Wśród projekcji będzie można zobaczyć film "Papierosy" Mai Markowskiej, koszalinianki, która zdobyła Grand Prix na Imagenations Festival, międzynarodowym festiwalu sztuk performatywnych, filmów niezależnych i video artu we Wrocławiu.

Podczas projekcji zaprezentowanych zostanie 6 filmów:

-„Dzień babci” reż. Ewa Ślusarczyk (18 min.)

Autorka podjęła próbę poruszenia ważnego i aktualnego dla niej tematu relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. Film opowiada o przemijaniu, samotności i starości.

-„Jej obraz” reż. Olga Papacz (8 min.)

Film jest portretem Aliny, która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Dokument „Jej obraz” porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak rożne role możemy odgrywać́, przebywając w odmiennych środowiskach.

-„Może będzie dobrze” reż. Mirosław Kłopotowski (23 min.)

Przyjaźń, która teoretycznie nie powinna się przydarzyć. Bohaterów dzieli 50 lat różnicy. Łączy pozornie niewiele. Poznając się coraz lepiej tworzą wyjątkowy pomost, po którym idą z życiowymi radościami ale i problemami dnia codziennego.

-„Papierosy” reż. Maja Markowska (18 min.)

Dokument jest obrazem autentycznej, ponadpokoleniowej bliskości łączącej dwoje ludzi. Podczas pierwszej pandemicznej Wielkanocy, zamknięta w czterech ścianach młoda kobieta opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Spędzają czas na rozmowach, wspólnych posiłkach, oglądaniu rodzinnych zdjęć i graniu w pokera. Jednak największą przyjemnością dla obojga jest palenie papierosów.

-„U babci” reż. Milena Mądra (10 min.)

Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. Jednak w codziennym trudzie opieki, promienność i energia niekiedy umykają na chwilę.

- „W zgodzie” reż. Dorota Bator (13 min.)

Na skraju lasu stoi zielony domek. W domku mieszka babcia i dziadek. Obydwoje opiekują się swoim gospodarstwem, którego sercem jest kolorowa pasieka. Pasieka leży nie tylko w sercu gospodarstwa, ale i w sercu dziadka. Wraz z nadchodzącą zimą ich życie zupełnie się zmienia. Film „W zgodzie” pokazuje, coraz rzadziej spotykany we współczesnym świecie, rytm życia ludzi będących w harmonii z naturą. Obserwacja bohaterów filmu skłania do refleksji nad relacją człowieka z przyrodą.

Impreza odbędzie się zgodnie z najnowszymi wytycznymi epidemiologicznymi Rady Ministrów, uczestników/uczestniczki prosimy o nałożenie na projekcję maseczki ochronnej. Na spotkaniu obowiązywał będzie limit 50 osób w sali z zachowaniem dystansu społecznego.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp na filmy jest wolny.