Zdjęcie autorstwa Tom A. Kolstad / Det Norske Samlaget - Samlaget forlag, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123042041
Zdjęcie autorstwa Tom A. Kolstad / Det Norske Samlaget - Samlaget forlag, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123042041

5 października 2023 roku przyznano Literacką Nagrodę Nobla za rok 2023. Tegorocznym, 120. laureatem tego najwyższego wyróżnienia dla autorów, został norweski pisarz Jon Fosse.

Jak podano w uzasadnieniu, twórcę doceniono za "jego nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu".

 

Jon Fosse to norweski pisarz i dramaturg, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Pisze w języku nynorsk.

Zadebiutował w 1983 powieścią Raudt, svart (Czerwone, czarne). Jego pierwsza sztuka teatralna Og aldri skal vi skiljast (I nigdy się nie rozłączymy) wystawiona została w 1994, a do najwybitnieszych dzieł autora zalicza się, składający się z siedmiu tomów cykl Septologia.

Jest autorem powieści, poezji, książek dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych. Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

Fosse jest minimalistą słowa — jego postacie mówią oszczędnie, często powtarzają swoje kwestie. Słownictwo dramaturga jest bardzo skromne. Akcja w jego utworach rozwija się wolno — to napięcie między postaciami jest tu najważniejsze, a nie wydarzenia. Jona Fossego fascynuje zwyczajność i samotność. Jego bohaterowie borykają się z emocjonalnym chłodem, nieumiejętnością tworzenia więzi międzyludzkich. Ta "zwyczajność" problemów podejmowanych przez pisarza sprawia, że jego utwory cieszą się tak dużym uznaniem.

Autorowi serdecznie gratulujemy!

 

Źródło: Wikipedia