Marcin Wicha został laureatem Nagrody Literackiej Nike 2018. Projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”.

Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i miesięcznikiem „Charaktery”. Powszechnie znana jest jego troska o formę estetyczną w życiu codziennym.
Za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” został laureatem 22. Nagrody Literackiej Nike w 2018 roku, jak również – nieco wcześniej – otrzymał Paszport Polityki. Książkę recenzowała między innymi Justyna Sobolewska w "Polityce" z 23 maja 2017.

Rzeczy zostają po nas jak „zakurzone barykady” – pisze Marcin Wicha w nowej książce. To jest esej, tak jak poprzednia książka "Jak przestałem kochać design". Esej bardzo osobisty, bo opowiada o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. I przede wszystkim o słowach i milczeniu. Na okładce (bardzo udanej i bardzo ważnej) literka "m" się nie mieści. Bo to jest też książka o niemieszczeniu się w słowach i w życiu, o niedopasowaniach rodzinnych. O tym wszystkim Wicha opowiada niesłychanie dopasowanym stylem – oszczędnym, zdystansowanym, z podszewką ironii i ostrego humoru. To jest wreszcie książka o kontroli nad słowami, którą umieranie zabiera. I opowieść o jeszcze innym przemilczeniu i niewygodnych słowach: „W świecie mojego dzieciństwa nie było Żydów. To znaczy – mogli być po cichu”.

Koszalińska Biblioteka Publiczna posiada w swoich zasobach wiele dzieł tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike 2018. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Źródło: https://culture.pl/pl/tworca/marcin-wicha