O kościołach luterańskich w KBP

Koszalińska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na promocję książki pod red. Jarosława Kłaczkowa pt. „Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.)". Spotkanie organizuje Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Koszalinie we współpracy z KBP. W spotkaniu, które odbędzie się 17 października o godz. 17.00 w sali kinowej przy pl. Polonii 1, udział wezmą: dr Jarosław Kłaczkow, dr Piotr Birecki, prof. Tadeusz Stedler, prof. Janusz Małłek.

dr Piotr Birecki - pracuje w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Wykładowca w Zakładzie Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej. Specjalizuje się w sztuce nowożytnej, sztuce reformacji i antropologii obrazu. Opublikował m.in.: Pierwowzory graficzne w sztuce reformacji toruńskiej, ,,Acta Universitatis Nicolai Copernici", ,,Konserwatorstwo i Muzealnictwo", 35 (2009). ISSN 0600-1232, s. 41-53; Sztuka luterańska na ziemi chełmińskiej od 2 poł. XVI do 1 ćw.
XVIII w, Warszawa 2007; Sztuka w dziejach Lidzbarka Warmińskiego, [w:] Dzieje Lidzbarka Warmińskiego, red. K. Mikulski, Lidzbark Warmiński 2008, s. 59-143; Epitafium toruńsko-gdańskiej rodziny von der Linde z Torunia, [w:] Materiały sesji naukowa poświęconej pamięci Katarzyny Cieślak ,,Życie artystyczne i duchowe nowożytnego Gdańska na tle kultury Europy Północnej", Gdańsk 2001 [z E. Basiul, J. Raczkowskim, M. Wawrzak]; Album Amicorum - Między Wilnem a Toruniem. Księga
pamiątkowa dedykowana prof. Józefowi Poklewskiemu, Toruń 2008 (współred.)

dr hab. Jarosław Kłaczkow - pracuje w Instytucie Historii iArchiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje sięhistorią społeczno-polityczną Polski XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem spraw wyznaniowych oraz dziejów miast. Jest prezesemtoruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego (od 2006 r.) i wicedyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki (od 2011 r.). Opublikował m.in.:  ewangelicy w Radomiu i regionie (XVI-XX w.) (2007)(red.); Protestanckie wydawnictwa prasowe na ziemiach polskich w XIX i

pierwszej połowie XX wieku (2008); Polski protestantyzm w czasach nazizmu i komunizmu (2009) (red.), Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce w latach 1945-1975, (2010); Ewangelicy w Toruniu (XVI-XX w.) (2011) (red.); Na emigracji. Losy  polskiego wychodźstwa ewangelickiego w XX wieku (2013)

prof. dr hab. Janusz Małłek - emerytowany profesor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W l. 1993-1999 był pierwszym dziekanem Wydziału Nauk Historycznych, a w l. 1999-2002 prorektorem UMK. Od 1996 do 2009 r. był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a członkiem czynnym PAU został 20 czerwca 2009 r. Specjalizuje się w dziejach Prus i Skandynawii. Bibliografia jego prac (książki, artykuły, recenzje) obejmuje ok. 400 pozycji, w tym ok. 100 pozycji w językach obcych. Opublikował m.in. monografie: ,,Ustawa o rządzie (Regimentsnottel)
Prus Książęcych z roku 1542", (1967); ,,Prusy Książęce a Prusy Królewskie w latach 1525-1548. Studium z dziejów polskiej polityki księcia Albrechta Hohenzollerna", (1976); ,,Dwie części Prus", (1987); Moje Prusy, moje Mazury (2009); Opera selecta, vol. I. Polen und Preussen von 15. bis zum 18. Jahrhundert. Bestandaufnahme und Perspektiven (2011). Jest wydawcą autorów staropolskich m.in. Marcina Kromera i Stanisława Murzynowskiego. Uczestniczy w międzynarodowych
towarzystwach naukowych. Jest członkiem zarządu Verein für Reformationsgeschichte oraz wiceprezydentem International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions. W r. 2007 otrzymał nagrodę imienia ks.  Leopolda Otto.

prof. zw. dr hab. Tadeusz Stegner - pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego; zajmuje się dziejami polskiej myśli politycznej, kwestiami narodowo-wyznaniowymi w Europie środkowo-wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem historii protestantyzmu na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, oraz zagadnieniami życia codziennego; jest przewodniczącym Rady Programowej d\s Badania Dziejów Gdyni przy Prezydencie Miasta Gdyni oraz przewodniczącym Rady Muzeum przy Muzeum Miasta Gdyni. Pełni funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Opublikował m.in. Liberałowie Królestwa Polskiego 1904-1915 (1990); Polacy-ewangelicy w Królestwie Polskim 1815-1914 (1992); Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (2000); Po słońce i wodę. Polscy letnicy nad Bałtykiem w XIX i w pierwszej połowie XX wieku (2004) (współautor); Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci (2008).

O kościołach luterańskich w KBP