O „Żywej Bibliotece” słów kilka…
O „Żywej Bibliotece” słów kilka…

W piątek, 20 marca 2015 r. o godz. 11.00, Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na 4-tą edycję Żywej Biblioteki w Koszalinie. Wydarzenie rozpoczynamy otwartym wykładem Beaty Bielskiej, doktorantki socjologii UMK w Toruniu, która opowie, czym w praktyce jest tolerancja. Kto jest w Polsce dyskryminowany? Co to znaczy? Kogo traktujemy gorzej? I czy o tym wiemy? Czy można nie dyskryminować? Czy przepisy antydyskryminacyjne nie powodują nowych typów dyskryminacji? Będzie to krótka socjologiczna opowieść okraszona statystykami dotyczącymi Polski i Polaków.

Rozmowy z Żywymi Książkami będą trwać w godz. 12.00 - 18.00.

„Żywa Biblioteka" to projekt, który w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka. Akcja ta ma na celu oswajanie z tzw. innością, ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu, ma również przypomnieć nam, jak inspirujący i ciekawy jest dialog. Po „Żywej Bibliotece" spodziewamy się, że przypomni nam: inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z osobami, które doświadczyły dyskryminacji lub obarczone zostały stereotypami, które są krzywdzące, ponieważ upraszczają obraz świata. Jako organizatorzy rozmów z Żywymi Książkami zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji i przeciwdziałania stereotypom. Wiemy, że sądy funkcjonujące w świadomości społecznej trudno zmieniać, ale wierzymy, że właśnie bezpośrednie zetknięcie z innością, która tylko niepoznana budzi niechęć, jest rewelacyjną metodą ułatwiającą funkcjonowanie społeczeństwa różnorodnego i przez to wewnętrznie bogatego.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są "Żywe Książki" (czyli przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo), są czytelnicy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także bibliotekarze – gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia, informują o idei Żywej Biblioteki i „wypożyczają" Książki.

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z czytelnikiem, który zdecydował się Ją „wypożyczyć". To szczególne spotkanie „twarzą w twarz" ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą właśnie Książka reprezentuje. Ważne jest również, że konkretna Książka ma możliwość wyrazić siebie.

PROLOGI Żywych Książek:

Alkoholiczka - obecnie niepijąca, po terapii. Niepoprawna optymistka, mama niepełnosprawnego, niewidomego dziecka, która swój dramat leczyła alkoholem. Gdy znalazła się na dnie, chciała skończyć z życiem, jednak w końcu znalazła siłę, by o nie zawalczyć. Dziś pogodzona ze swoim losem, radosna, wdzięczna ludziom za pomoc, chcąca przełamać mit, że alkoholik to menel spod Biedronki. Zależy jej na tym, by zwrócić uwagę na problem społeczny, jakim jest choroba alkoholowa, a szczególnie alkoholizm kobiet, który jest całkiem inny i bardziej podstępny od męskiego.

Ateista - ateista od urodzenia, bez kościelnych sakramentów. Wierzący w mądrość, dobroć i szacunek wobec drugiego człowieka. Społecznik, lubiący nieść pomoc innym. Niewalczący z Kościołem, ale często poruszony działaniami tej instytucji i ludzi ją reprezentujących. Bez lęku przed śmiercią, optymistycznie patrzący w przyszłość. Kocha zwierzęta, podróże i ceni porządnych ludzi. [Książka dostępna od godz. 15.00]

Bezwyznaniowiec - kobieta nie wyznająca żadnej religii, nie związana z żadnym kościołem, ale nie ateistka. Podkreśla, że w jej światopoglądzie jest miejsce dla Boga lecz nie dla dogmatów.

Feministka - miłośniczka męskiej urody i intelektu. Feministką poczuła się w dzieciństwie - czasem żartuje, że posiadanie dwóch braci mocno przyspiesza feministyczny coming out. Organizatorka feministycznych wieczorów. Stara się odczarować słowo na „f", bo dla niej jest nie tylko ładne, ale wspaniałe i wyzwalające. Ma chłopaka, goli nogi i pachy i nie wierzy w bogów.

Gej - w akcji "Żywej Biblioteki" biorę udział po raz drugi. Lęk jest mniejszy, o ile jeszcze istnieje, ale czuję zwyczajnie, że jeżeli mam możliwość przeprowadzenia rozmowy, która może poskutkować zmianą poglądów społecznych na dany temat- to po prostu muszę z tego skorzystać. To przynosi wiele satysfakcji obu stronom rozmowy. Otwiera, uczy otwartości i utwierdza w przekonaniu, że mimo różnic, wszyscy jesteśmy do siebie podobni.

Lesbijka – optymistka, niepoprawna romantyczka i marzycielka. Kobieca kobieta kochająca kobiety. Nie boi się społeczeństwa, więc zapytana o swoją orientację nie ukrywa się pod przykrywką heteroseksualnej kobiety, ale nie ma też w zwyczaju "krzyczenia" o sobie. Kocha zwierzęta, dzieci i muzykę.

Matka dziecka ciemnoskórego - mój syn jest gimnazjalistą. Z powodu odmiennego koloru skóry codziennie doświadcza dyskryminacji na tle rasowym. Uważam, że takie dzieci są prześladowane, szczególnie w małych miejscowościach. Poprzez rozmowę na ten temat chciałabym uświadomić ludzi, że osoby takie jak mój syn spotykają się z nietolerancją ze strony innych dzieci i jest to poważny problem społeczny.

Mama lesbijki -"MOJA CÓRKA JEST LESBIJKĄ
Ratunku? Co teraz? Co to znaczy dla Niej? Dla mnie? Tak było ponad dziesięć lat temu. Od początku wiedziałam, że nie o akceptację taką "tylko dla mojego dziecka" tu chodzi. Żadnych wyjątków. Trudno mi było. W moim heteronormatywnym świecie z pytaniami w pracy o chłopaków córek, o wnuki ... Musiałam dużo przemyśleć. A potem nagle świat w mojej głowie powiększył się o wszystkich ludzi innych niż moja orientacji. Jesteśmy tu razem wszyscy. Różnorodni, żadnych innych. Zmieniłam się. Zauważam jak bardzo nieprzychylny i zamknięty świat tworzymy. Potem dzięki partnerce córki zetknęłam się z Kampanią Przeciw Homofobii. Brałam udział w Akademii Zaangażowanego Rodzica. Mam tam przyjaciół i bratnie dusze. Wspólne audycje w radio, spotkanie w Sejmie. Okazało się, że jestem fanką Parady Równości. Otwarcie mówiąc o swojej kolorowej rodzinie może komuś pomogę. Może ktoś zobaczy, że nie jest sam. Niech nas widzą! Anna"

Matka po stracie dziecka - pomimo mojej życiowej tragedii wspominam swoje dziecko tak, jak rodzice żyjących dzieci opowiadają o nich. Widzę zdziwione spojrzenia nieznajomych, kiedy opowiadam o swoim dziecku, ale uważam, że tak jak każdy rodzic również ja mam prawo być dumną ze swojego dziecka i głośno o tym mówię. Uważam, że jako społeczeństwo uciekamy od rodziców, którzy stracili dziecko, bo jest to związane ze śmiercią, która jest tematem tabu. Często ci, którzy nie stracili dziecka nie wiedzą, jak się zachować wobec nas. Chciałabym opowiedzieć, jak to jest być matką/rodzicem po stracie dziecka.

Muzułmanin - "„Islam" - słowo oznaczające po arabsku "oddanie się w pełni Bogu" - ciałem, rozumem, duszą, sercem i wszystkimi zmysłami w każdym aspekcie życia. Muzułmanin łączy się z Bogiem teoretycznie poprzez wiarę, a praktycznie poprzez dobre czyny. Teoretycznie wierzy w to, że jest on istotą, która została stworzona, by poznać Boga we wszystkich jego obliczach i być mu posłuszną, żeby zdobyć jego miłość i miłosierdzie. Praktycznie czyni dobro na tyle, ile ma sił i możliwości, z zapałem i entuzjazmem. Muzułmanin świadomy jest tego, że jest gościem w tym świecie, działa w doczesnym życiu tak, jak miałby żyć wiecznie a dla wiecznego życia pracuje tak jak miałby umrzeć jutro".

Ukrainka - energiczna kobieta, z otwartą głową. Prowadzi pracownię krawiecką, bo krawiectwo jest jej pasją. Wiele czasu poświęca też dwójce swoich synów. Mieszka w Polsce od 10 lat. Pokochała ten kraj pomimo różnych przeciwności losu, które ją spotykają.

Weganka - weganizm praktykuję od 5 lat, wcześniej przez 10 lat byłam wegetarianką. Wybrałam ten styl życia z pobudek ideologicznych, względy zdrowotne nie miały dla mnie znaczenia. Głównym powodem mojego wyboru był głęboko uświadomiony i uwewnętrzniony szacunek dla Życia. Każdego Życia. Nie potrafię już myśleć o zwierzętach w kategoriach użytkowych. Nie ma dla mnie mięsa - jest ciało, cierpienie i strach. Nie ma bydła, są istoty, które czują tak samo, jak ja. Odrzucam zdecydowanie i jestem przeciwna szowinizmowi gatunkowemu.

https://www.facebook.com/pages/%C5%BBywa-Biblioteka-Human-Library-Koszalin/559616690830920?ref=hl

 

O Żywej Bibliotece można poczytać w standardach przygotowania projektu Żywa Biblioteka, wypracowanych w czerwcu 2014 we współpracy z Human Library Organization:

http://www.zywabiblioteka.pl/tl_files/doc/ZB_standardy.pdf

 

ZAPRASZAMY do zapoznania się z regulaminem wypożyczeń Żywych Książek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej!

1. Jak wypożyczyć Żywą Książkę?

Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy zapisać się i odebrać kartę biblioteczną. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę.
Jeśli Książka będzie w tej chwili dostępna, będzie można z nią porozmawiać w specjalnie zorganizowanej czytelni.

2. Karta biblioteczna

Nowo założona karta biblioteczna, upoważniająca do wypożyczeń Żywych Książek, zawiera następujące dane: imię Czytelnika, jego wiek oraz tytuły wypożyczanych Książek. Kartę należy zwrócić przed opuszczeniem biblioteki.

3. Dostępność książek

Informacji o dostępności Książki udzielają Bibliotekarze obsługujący Żywą Bibliotekę. W przypadku niedostępności wybranej Książki, można ustawić się w kolejce Czytelników oczekujących na dany Żywy Tytuł oraz wypożyczyć inny Tytuł.

4.Czas wypożyczenia

Książka może być wypożyczona na 20 minut. Istnieje możliwość przedłużenia czasu rozmowy, jeśli nie ma innych oczekujących Czytelników oraz jeśli Książka wyrazi na to zgodę.


Zasady wypożyczeń:

  • Książki wypożyczamy pojedynczo. Każdy Czytelnik może zapoznać się ze wszystkimi Tytułami, wypożyczając je kolejno, by rozmowa z konkretną Żywą Książką odbywała się „w cztery oczy".
  • Książki wypożyczamy wyłącznie „na miejscu" – w specjalnie przygotowanej czytelni.
  • Książka nie musi odpowiedzieć na każde, zadane przez Czytelnika, pytanie. Jeśli z pewnych względów uzna, że nie może lub nie chce udzielić takiej odpowiedzi, prosimy o uszanowanie tego i nie wymuszanie odpowiedzi.
  • W Żywej Bibliotece obowiązuje szacunek i tolerancja oraz uprzejmość.
  • Jeżeli Żywa Książka uzna, że zachowanie Czytelnika jest nietaktowne, sprzeczne z regulaminem, może przerwać rozmowę i skrócić czas wypożyczenia.
  • Przez cały czas trwania Żywej Biblioteki, od 12.00 do 18.00, Bibliotekarze obsługujący Żywą Bibliotekę są do dyspozycji Czytelników, udzielają wszelkich informacji i porad oraz udostępniają Żywe Książki.

Życzymy ciekawej lektury i niezapomnianych wrażeń!