Na zdjęciu: Henryk Jerzy Chmielewski. Materiały: Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA

Z wielkim żalem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o śmierci wybitnego twórcy komiksów Papcia Chmiela.
Henryk Jerzy Chmielewski ps. „Papcio Chmiel” (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie) – polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik powstania warszawskiego.
W marcu 1943 został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter”. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w sierpniu 1947 pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956). Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Papcio Chmiel jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej "Generał Ciupinek".

Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu, a 31 maja 2007 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 2 sierpnia 2009 w Parku Wolności, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

W czasie XVII EFF Integracja Ty i Ja, organizowanego przez KTSK i KBP w dniach 3-7 listopada 2020 w konkursie na najlepszy film dokumentalny pokazaliśmy premierowo film Petra Aleksowskiego "Papcio Chmiel".

„Papcio Chmiel” to filmowy portret Henryka Chmielewskiego. 97-letni artysta pokazany jest oczami 12-letniego fana jego twórczości. Gorzko-słodkie życie człowieka postrzeganego przez pryzmat bohatera komiksu – wesołej małpki, jako symbol humoru i sukcesu opisują w rozmowach z chłopcem dzieci Papcio Chmiela, on sam oraz jego przyjaciele z lat dawniejszych i dzisiejszych. Trwające, niemal tyle co niepodległość Polski, życie rysownika trwale splata się z wydarzeniami jego ojczyzny, co buduje w filmie równoległą narrację opowieści o Polsce jako podstawowym walorze tematyki komiksu „Tytus Romek i A’Tomek”. Olaf – 12-letni bohater filmu wkracza w niedostępny na co dzień świat artysty odwiedzając go w jego domu. Ta bezpośrednia konfrontacja postaci, zderzenie mitu i rzeczywistością jest leitmotivem dokumentu bogato zobrazowanego archiwaliami.

Komiksy Papcia Chmiela są dostępne w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, zarówno w filiach jak i w budynku głównym. Polecamy jego twórczość. Dla starszych, jako sentymentalny powrót do dzieciństwa. Dla młodszych, jako wspaniałą rozrywkę.

źródło: Wikipedia

Bibliotekarki i bibliotekarz KBP prezentują komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego dostępne w zasobach biblioteki
Scena z filmu „Papcio Chmiel”. Materiały: Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA
Komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego dostępne w zasobach KBP