Okładka książki pt. Jak hartowała się scena. Pierwsze pięć lat pracy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (1953–1958)
Okładka książki pt. Jak hartowała się scena. Pierwsze pięć lat pracy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (1953–1958)

Bałtycki Teatr Dramatyczny i Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. Jak hartowała się scena. Pierwsze pięć lat pracy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (1953–1958).

12 kwietnia 2024r. o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy placu Polonii 1.

Autorem książki, której wydanie jest częścią jubileuszu 70-lecia BTD, jest Tomasz Ogonowski, kierownik artystyczny teatru. Data premiery książki i spotkania z jej autorem nie jest przypadkowa – 12 kwietnia 1958 r. odbyła się pierwsza premiera (Fantazy, w reż. T. Aleksandrowicza) w budynku przy placu Teatralnym w Koszalinie. Tego dnia teatr otrzymał również imię Juliusza Słowackiego. Co prawda został utworzony 1 listopada 1953 r., ale przez pierwsze pięć lat nie miał siedziby (wynajmował salę w Wojewódzkim Domu Kultury, dzisiejszym Centrum Kultury 105), zaplecza technicznego, mieszkań dla aktorów, własnego transportu. Były to najtrudniejsze lata pracy, a do sceny przylgnął przydomek: „teatr tułaczy”. Jednak w tym trudnym okresie (1 listopada 1953 r. do 12 kwietnia 1958 r.) w BTD powstały 24 premiery.

Tomasz Ogonowski we wstępie do książki napisał: „Jak hartowała się scena...” nie rości sobie pretensji do bycia książką stricte historyczną. To raczej próba przyjrzenia się tamtym czasom, tamtemu Miastu i tamtemu Teatrowi, a także hołd złożony ludziom, którzy oddali część swojego życia sztuce i Koszalinowi.

Zapraszamy!