Plakat promujący film „Żelazny” - Legenda Wileńskiej Partyzantki
Plakat promujący film „Żelazny” - Legenda Wileńskiej Partyzantki

Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz twórcy filmowi z projektu „Koszalin Historie Zapomniane” zapraszają na prapremierę  najnowszego, piątego już filmu z serii. Tym razem przedstawiona została historia ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” - jednego z najbardziej znanych żołnierzy i oficerów Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Projekcja odbędzie się w sali kinowej KBP przy pl. Polonii 1 w dniu 22 lutego 2019 r. o godz. 17.00.

Odwaga, determinacja, spryt i nowatorska taktyka wojskowa stosowane przez ppor. „Żelaznego” były prawdziwym zaskoczeniem dla sowietów i komunistycznego aparatu represji. Pomysłowość, brawura, fantazja oraz wierność ideałom sprawiły, że stał się legendą wileńskiej partyzantki. Film jest opowieścią o młodości, wartościach, wojennych przyjaźniach, miłości ale także i zdradzie. Fabuła przedstawia głównie wydarzenia bohatera z okresu walki z okupantem niemieckim, sowieckim oraz komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. Przedstawiona historia zawiera również wątki dotyczące naszego miasta i regionu. Film ma formę fabularyzowanego dokumentu.

Komentarz historyczny do filmu przygotowali:
dr Tomasz Łabuszewski – Instytut Pamięci Narodowej
dr Zenon Kachnicz – Politechnika Koszalińska

Twórcy:
Marcin Maślanka
Arkadiusz Pater

W roli tytułowej:
Filip Kiciński

Produkcja:
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studio JART


Film realizowany dzięki wsparciu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pomorze Zachodnie Mikrodotacje 2018 Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Fundacja Nauka dla Środowiska. Firma Kram S.A.

Czas trwania filmu: 73 minuty
Koszalin 2019.
LINK: TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=JeQTgu_N2PM&t=31s
LINK do wydarzenia na fb: https://web.facebook.com/events/143459443259465/?active_tab=about