Od lewej: Ałbena Grabowska. Po prawej: okładka książki autorki
Od lewej: Ałbena Grabowska. Po prawej: okładka książki autorki

Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają w dniu 8 października 2020 r. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską. Jej matka pochodzi z Bułgarii, a ojciec jest Polakiem. Imię „Ałbena” (Kwitnąca Jabłoń) nawiązuje do jej bułgarskich korzeni.

To także neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie. Jest najmłodszym epileptologiem w Polsce – lekarzem neurologiem zajmującym się leczeniem osób chorych na epilepsję (nazywaną również padaczką). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Epileptologii, gdzie pełni funkcję sekretarza.
Kiedyś oddana była wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych oraz dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie.

Zadebiutowała w 2011 roku, wydając książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz". Spisała w niej swoje wspomnienia i wiedzę o rodzinnych Radopach. Burzliwa historia jej rodziny splata się w niej z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i bułgarskiej kuchni. To podróż w krainę wspomnień, ale także opowieści o różnicach kulturowych, językowych i mentalnych.
Jest autorką słynnej sagi „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał popularny serial emitowany na antenie TVP. Sto lat z życia rodziny Winnych, to historia ludzi, których los został uwarunkowany przez burzliwe czasy I i II wojny światowej, okres powojenny i współczesność.

Jej kryminał „Ostatnia chowa klucz”, pokazuje nam, jak kruchy jest nasz ludzki los, jak jeden tragiczny moment może wpłynąć na całe późniejsze życie, jak niebezpieczni mogą być ludzie, których znamy.

Pisarka napisała także bajki edukacyjne dla dzieci. Jej cykl o przygodach Julka i Mai zawiera kilka tomów: „Julek i Maja w labiryncie”, „Julek i Maja. Powrót do gry”, „Julek i Maja. Podróż w nieznane”, „Julek i Maja. Misja w czasie”. W tych opowieściach Julek, 12-letni chłopiec, jest nadruchliwy i ma dysleksję. Wchodzi do świata gry komputerowej, z której nie może wyjść. Na pomoc przychodzi mu siostra Maja i mama Kasia.

Jest także autorką bajki terapeutycznej „O małpce, która spadła z drzewa” oraz powieści psychologicznych („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.”, „Lot nisko nad ziemią”). Stworzyła w nich m.in. studium powrotu do życia po trudnych doświadczeniach, takich jak śmierć najbliższej osoby. Opowiada o współczesnych kobietach – ich marzeniach, szczęściu i rozpaczy. Jej bohaterki stoją na życiowym zakręcie i muszą dokonać wyboru. Bywają kapryśne, nieprzewidywalne, popełniają błędy. Dramaty, które przeżywają bolą, ale dają też szanse na przebudzenie. Autorka pokazuje, że strata, żal i ból są trudne, ale nadzieja umiera ostatnia.

Jej powieść obyczajowa - saga rodzinna „Matki i córki” opowiada o losach czterech pokoleń kobiet: prababki, babki, matki oraz córki na tle burzliwej historii XX wieku. Mowa tam o obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie przeprowadzano eksperymenty medyczne na kobietach, o mężu, za którym żona poszła na Sybir czy samotnym macierzyństwie w PRL-u.

Ostatnia książka autorki – I tom sagi „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił” opisuje świat, w którym pokazane są trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze na przełomie XIX i XX wieku: brak państwowości, zsyłki, obowiązek nauki w języku rosyjskim, kontrole władz w szpitalach czy brak możliwości studiowania medycyny przez kobiety to tylko niektóre tematy.

Liczba osób uczestniczących w spotkaniu zostanie dostosowana do reżimu sanitarnego. Przypominamy Państwu o obowiązku założenia na spotkanie maseczki.