Ewa Maliszewska z gośćmi wernisażu.

17 października w Galerii Region KBP odbył się wernisaż fotografii Ewy Maliszewskiej pt. „Muzyka to JA”. Prezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiały uczniów i uczennice z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, w formie portretów oraz ujęć w rozmaitych lokacjach, głównie plenerach. Pretekstem do wystawy stał się jubileusz 65-lecia ZPSM im. Grażyny Bacewicz, który obchodzimy w tym roku. Na wernisaż tłumnie przybyli uczniowie, uczennice szkoły muzycznej wraz z rodzinami i nauczycielami. Wystawę otworzył dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski oraz dyrektorka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie Anna Załucka. Bohaterka wernisażu – Ewa Maliszewska wzruszona, opowiadała o kontekście powstania fotografii oraz o swoich inspiracjach. Autorka dziękowała również osobom, które wsparły jej projekt. Wernisaż uświetniony został koncertem uczniów i uczennicy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców młodych muzyków.

Od autorki: Koszalin wybrałam na miejsce do życia i realizacji swoich planów i marzeń.Od najmłodszych lat fascynował mnie taniec i muzyka.Kierując się swoimi zainteresowaniami, jak i chęcią uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta, ukończyłam naukę w Studium Kulturalno Oświatowym w Koszalinie. Praca w Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie stanowiła kontynuację moich planów.Życie często jednak weryfikuje nasze plany, moje także. Ukończyłam Pomaturalne Studium Rachunkowości i przez wiele lat pracowałam jako księgowa.Przechodząc na emeryturę wróciłam do realizacji swoich marzeń i w miarę posiadanych możliwości staram się jak najczęściej podróżować i fotografować głównie krajobrazy, które następnie prezentuję na moich wystawach. Tym razem zaangażowałam się w sposób najlepszy jak potrafię, przy wsparciu i akceptacji Dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz i sfotografowałam grupę uczniów tej szkoły.Inspiracją do tego przedsięwzięcia była 65 rocznica działalności szkoły i dotychczasowe osiągnięcia. Szkoła wykształciła wielu znakomitych muzyków, a wśród tych prezentowanych na tej wystawie znajdują się tacy, których czeka niewątpliwie wielka kariera.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie jest jedną z największych szkół artystycznych w Polsce. Zapewnia uczniom nie tylko rozwój uzdolnień muzycznych i sukcesy w konkursach różnych szczebli, ale też wysoki poziom wiedzy i umiejętności z przedmiotów ogólnokształcących, co potwierdzają świetne wyniki egzaminów zewnętrznych oraz osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. Działalność koszalińskiego „Muzyka” rozpoczęła się 15 września 1958 r. czyli 65 lat temu. W tym czasie w szkole uczono śpiewu i gry na sześciu instrumentach. Nauczycieli było… siedmiu. Obecnie zatrudnionych jest ich 117, a uczyć się można gry na niemal wszystkich instrumentach oraz w zakresie rytmiki i śpiewu. Możemy się cieszyć pięknymi budynkami i ich wnętrzami - wspaniałą salą koncertową, z nagłośnieniem dofinansowanym z Funduszu Obywatelskiego Koszalina, dwoma salami kameralnymi. Cały czas stawiamy na rozwój, prestiż i budowanie wizerunku naszej Szkoły w mieście, Polsce i na świecie.Szkoła może pochwalić się liczną grupą stypendystów, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Narodowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Programu Stypendialnego „Młoda Polska”. Wielu naszych uczniów otrzymywało nagrody za osiągnięcia artystyczne od Prezydenta Miasta Koszalina, honorowani byli też także nagrodą specjalną „Młody Artysta Roku”. Przez lata Szkoła wykształciła wielu znakomitych muzyków, a nasi absolwenci odnoszą nie tylko muzyczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie to świetna kadra i utalentowani uczniowie, to SZKOŁA INNA NIŻ WSZYSTKIE – niezwykłe miejsce kulturalnej wymiany międzypokoleniowej.Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

Uczestnicy wernisażu na tle wystawy.
Przemawia dyrektorka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, Anna Załucka.
Koncert ucznia z ZPSM im. Grażyny Bacewicz.
Ewa Maliszewska