Pizza leży na obrusie w kratkę

26 kwietnia 2019 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy placu Polonii 1 od 17:00 do 22:00 przeniesiecie się z nami do gorącej Italii. W programie, jak co roku, wiele atrakcji!

W kinie o 17:00 uhonorowani zostaną najaktywniejsi dorośli czytelnicy. Nagrody wręczać będzie Bartek Kieżun - Krakowski Makaroniarz, bloger kulinarny magazynu KUKBUK. Podczas spotkania autorskiego pisarz zabierze nas w podróż po włoskich trattoriach. O 19:00 rozpocznie się Święto Czytelnika Dziecięcego w teatralnej oprawie przygotowanej przez Studio Artystyczne im. Ziembińskich. Dla wszystkich miłośników festiwalu w San Remo, prawdziwa gratka - o 21:00 koncert rodowitego Włocha Thomasa Grotto, znanego m.in. z Szansy na Sukces.

Galeria REGION zamieni się we włoską kawiarenkę, gdzie można będzie napić się kawy od Szprycha Cafe i skosztować słodkości ze Starej Pączkarni. Wszyscy, którzy kochają przygody Pinokia, na pewno ucieszą się z wystawy poświęconej tej literackiej postaci. Selfie z pajacykiem obowiązkowe!
Jeżeli lubicie rzymskie klimaty, będziecie mogli zagrać w grę gladiatorów, wynik obstawiając własnoręcznie zrobionym denarem. Będziecie mogli dowiedzieć się także, kto ma rację przeciągając sznur przez usta prawdy. Wszystkich zakochanych zapraszamy pod balkon Giulietty, gdzie każdy może zostawić swoje miłosne wyznanie, a pozostając w romantycznym nastroju wykonać wenecką maskę. Gdy atmosfera zrobi się gorąca zapraszamy do włoskiej Galaterii na pyszne lody.
W Czytelni mnóstwo atrakcji, wystawa prac Wala Jarosza pt. „Pastele z Sycylii”, drewutnia Geppetta, atelier Leonarda da Vinci, skryptorium mnichów, mega pizza, salon mody. W salce za czytelnią odbędzie się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Viva Italia!” oraz spotkania z bajkowym Pinokiem.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wykonać starożytny dzban, rzemieślnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie wprowadzą Was w tajniki garncarstwa.

W podróż po Półwyspie Apenińskim zabierze nas naukowy duet prof. Ettore Deodato i dr Iwona Deodato opowiadając o włoskiej pop kulturze, sporcie i co znaczy prawdziwa dolce vita.
Zdobytą wiedzę na temat ojczyzny pizzy będziecie mogli sprawdzić kręcąc kołem fortuny w nowo otwartej Mediatece.

Dla melomanów nie lada gratką będzie również gitarowy recital klasycznej muzyki włoskiej w wykonaniu uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.

Na placu prawdziwe bachanalia zapewnią food trucki, a o emocje zadbają szermiercze starcia przygotowane przez Koszalińską Kampanię Rycerską, która zaprasza chętnych dorosłych i dzieci do walk gladiatorów w specjalnie przygotowanej arenie.

Włoskie klimaty to również doznania spod ciemnej gwiazdy, odwiedzi nas również tajemniczy Alpakino ze swoją ferajną. Może pokaże swoje przyjacielskie oblicze…

17:00 - wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników dorosłych, sala kinowa
17:00 - spotkanie z blogerem kulinarnym magazynu KUKBUK, pisarzem Bartek Kieżun - Krakowski Makaroniarz, sala kinowa

17:00 - rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Viva Italia”, wręczenie nagród, salka edukacyjna za Czytelnią

18:00 - przyjazd Alpakino z ferajną czyli spotkanie z Alpaki Terapeuciaki, plac przed biblioteką
19:00 - rozpoczęcie Święta Czytelnika Dziecięcego - wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników dziecięcych, sala kinowa

18:30, 20:00 - spotkanie z Pinokiem, dwa pokazy filmu animowanego, salka edukacyjna za Czytelnią
21:00 - koncert Thomas Grotto, sala kinowa

22:00 - pokaz ogniowy, plac przed biblioteką

Aby zabawa podczas nocy była jeszcze lepsza, kolorytu imprezie nadadzą wolontariusze i wolontariuszki z koszalińskiego „Plastyka”.

Zachęcamy do przebierania się. Poszukiwani: gladiatorzy, włoscy gangsterzy, uczestnicy weneckich bali maskowych!
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział Koszalin - w tym roku zbieramy książki dla dzieci ze środowiskowych ognisk wychowawczych TPD w Koszalinie.