Logo Przystanku Historia

Koszalińska Biblioteka Publiczna (pl. Polonii 1), Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Przystanek Historia Koszalin zapraszają w dniu 21 lutego 2019 r. o godz. 17.00 na wykład dr. Przemysława Benkena „Wojna w Wietnamie z polskiej perspektywy”.

Amerykańsko-wietnamski konflikt w Indochinach pozostaje wciąż w szerokim kręgu zainteresowań badaczy i laików. Co ciekawe, cieszy się on relatywnie dużą popularnością w Polsce, w niemałym stopniu, dzięki amerykańskim filmom fabularnym, jak „Pluton” czy „Czas apokalipsy”. Wiele osób wyrabia sobie opinię na przebieg konfliktu właśnie na podstawie wspomnianych produkcji. Tymczasem szereg niedawno odkrytych przez naukowców dokumentów z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pozwala spojrzeć na wojnę z nowej perspektywy i obalić wiele spośród funkcjonujących powszechnie mitów i przekłamań. Warto szerzej zaprezentować te nowe ustalenia. Okazuje się bowiem, że losy konfliktu, jak się często uważa, nie były z góry przesądzone i obie strony miały swoje atuty i swoje słabości.