Zbój z Góry Chełmskiej

Witajcie!

Uwielbiacie przygodę, zagadki rysunkowe i łamigłówki, chcecie się pobawić w detektywa i wytropić zbójców z Gracjanem? Właśnie na Was czekamy!

Weźcie udział w naszej zabawie. W przestrzeni miejskiej Koszalina umieścimy kilkanaście sylwetek zbójców, bohaterów legendy Gracjana Bojara-Fijałkowskiego pt. „ O zbójcach z Góry Chełmskiej i mosiężnym rogu”. Poznajcie życie i twórczość tego koszalińskiego pisarza. Zostańcie zwycięzcami w naszym konkursie.

Wystarczy, że:

1) Znajdziecie w przestrzeni miejskiej 11 postaci zbójców (znajdują się przy naszych bibliotekach).
2) Poprzez kod QR umieszczony na każdym zbójcy, ściągniecie na swój smartfon ilustracje, zadania, łamigłówki, tekstu legendy itp.
3) Po pobraniu gotowych plansz zgłosicie się do biblioteki po nagrodę.
Do dzieła. Bawcie się razem z nami!

Słów kilka o autorze legend pomorskich:

Gracjan Bojar-Fijałkowski żył w latach 1912 - 1984. Jako oficer Wojska Polskiego, a później partyzant Armii Krajowej, brał udział w II wojnie światowej. Został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, a następnie w innych obozach zagłady. Przeżycia te mocno zdeterminowały jego późniejszą twórczość literacką i naukową. Wiele uwagi poświęcił dziejom Pomorza Zachodniego, gdzie mieszkał od 1958 r. Twórczość ta miała charakter pionierski. Jako jedyny sięgał do słowiańskiej przeszłości tego regionu. Owe fascynacje zaowocowały wieloma legendami i podaniami, które doczekały się kilkunastu wydań.

Wybrane publikacje:
„Morze szumi jak dawniej” (Wydawnictwo Poznańskie, 1961),
„Wróżba Swantewita: wybór baśni, podań i legend Pomorza Środkowego” (KTSK, 1977),
„Losy jeńców wojennych na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii 1939-1945” (WMON, 1979),
„Mury Drahimia" (WMON, 1982),
„Szczęście pod jaskółczym gniazdem: z wierzeń, obrzędów i zwyczajów ludowych na Pomorzu Zachodnim” (KTSK, 1986).

Projekt „Wytropić zbójców z Gracjanem” skierowany jest do wszystkich grup społecznych. Ma on na celu wzmocnienie uczestnictwa mieszkańców Koszalina w kulturze oraz upamiętnienie Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, zasłużonego koszalińskiego pisarza, autora m.in. zbioru legend „O zbójcach z Góry Chełmskiej i inne legendy Koszalina, który KBP wydała w 2012 r. w 100. rocznicę urodzin pisarza. W ramach projektu stworzymy w przestrzeni publicznej Koszalina oraz w Budynku Głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej miejsca pamięci poświęcone autorowi, na którego twórczości wychował się niejeden mieszkaniec Koszalina. Chcemy zadbać o edukację kulturalną małych koszalinian i złożyć hołd autorowi. Dzięki projektowi starsi odświeżą sobie treść legend pisarza, zaś młodsi zapoznają się z jego twórczością i dziejami Pomorza Zachodniego. Korzyścią, wynikającą z towarzyszących zadań, będzie budowanie wspólnot wielopokoleniowych, pogłębianie więzi lokalnych, współpraca między organizacjami i wzrost liczby odwiedzin w budynku głównym KBP i jej filiach.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Centrum Kultury