Zbieramy książki do biblioteki w ZK
Zbieramy książki do biblioteki w ZK

Uwaga! Potrzebne książki do biblioteki więziennej ZK w Koszalinie!
W ramach bookcrossingu, który w KBP zadomowił się na dobre 4 lata temu, chcemy zaopatrzyć bibliotekę Zakładu Karnego w Koszalinie w wartościowe książki, które spełnią zadania resocjalizacyjne i terapeutyczne.

Jakich książek poszukujemy do tej biblioteki? Przede wszystkim reportaży, biografii, podręczników do nauki języków obcych, opracowań dotyczących historii Polski i świata. Mile widziane będą również dzieła autorów współczesnych, a nawet - tak ostatnio popularne - skandynawskie kryminały.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa, naszych Czytelników oraz wszystkich Darczyńców, którzy zechcą nam pomóc, z prośbą o przegląd domowych biblioteczek i ofiarowanie niektórych pozycji z przeznaczeniem do więziennej biblioteki. Prosimy jednocześnie o rozwagę w selekcji i wybór książek nowych, z uwagi na fakt, że kolekcją klasyki literatury biblioteka ZK już dysponuje.
Bardzo liczymy na Państwa hojność i zrozumienie celu naszej akcji!
Dajmy szansę na rozwój czytelnictwa w tak wyjątkowych warunkach i przyczyńmy się wspólnie do biblioterapii potrzebujących.
Pozostajemy wdzięczni wraz z przyszłymi czytelnikami „odświeżonej" biblioteki Zakładu Karnego.

Książki można przynosić do budynku głównego KBP przy pl. Polonii 1 do Informatorium (z zaznaczeniem, że są to książki dla osadzonych).

A skąd ten pomysł?

 

W październiku 2012 r. Koszalińska Biblioteka Publiczna zainicjowała program "Dyskusyjny Klub Książki w Zakładzie Karnym".
DKK to ogólnopolski projekt adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych - jest z powodzeniem realizowany też w innych miejscach, np. klasztorach, szpitalach czy placówkach penitencjarnych. Zakłada on, że są potrzebne miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, jak również, że nie trzeba być koniecznie krytykiem, by cieszyć się z dyskutowania o literaturze, wymieniania wrażeń i refleksji.
Celem działalności Dyskusyjnych Klubów Książki jest przede wszystkim wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz promocja wartościowej literatury. DKK są niejednokrotnie traktowane jako forma biblioterapii, bowiem poprzez odpowiedni dobór literatury można kształtować wewnętrzną wrażliwość i postawy czytelników, oprócz tego omawiane lektury stanowią wyjątkową platformę dyskusji i wymiany poglądów. Zazwyczaj spotkania te stają się pretekstem do głębszych refleksji, uczestnicy opowiadają nie tylko o swoich zainteresowaniach literackich i ulubionych autorach, ale i o ważnych dla nich kwestiach natury obyczajowej.
Spotkania z osadzonymi w koszalińskim ZK odbywają się przeciętnie raz w miesiącu. Książki wybierane są wspólnie przez grono dyskutantów z listy propozycji przedłożonej przez Instytut Książki. Czytelnicze spotkania są organizowane z uwzględnieniem zasad resocjalizacji i biblioterapii.
W dyskusji uczestniczą chętni osadzeni. Spotkania ze strony KBP są prowadzone przez dwie moderatorki - Magdalenę Młynarczyk i Joannę Przybyło.

 

Fot.: Joanna Krężelewska "Głos Koszaliński"