Zostań Żywą Książką
Zostań Żywą Książką

Koszalińska Biblioteka Publiczna, organizator II edycji Żywej Biblioteki, poszukuje osób, które zostaną Żywymi Książkami. Mogą to być: niepijący alkoholik/ alkoholiczka, osoba homoseksualna, wegetarianin/ wegetarianka lub weganin/ weganka, protestant/ protestantka, osoba otyła, osoba czarnoskóra, agnostyk/ agnostyczka, osoba zarażona wirusem HIV, osoba niewidoma, Żyd/ Żydówka, Rom/ Romka, Arab/ Arabka, osoba chora na schizofrenię.

Jeżeli masz ochotę włączyć się do naszego projektu i wystąpić jako KSIĄŻKA - zapraszamy!!! Żywa Biblioteka odbędzie się 21 marca 2012 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z Czytelnikiem, który zdecydował się Ją „wypożyczyć”. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą właśnie Książka reprezentuje. Ważne jest również, że konkretna Książka ma możliwość wyrazić siebie.

Rolą Książki nie jest jednak promocja swojego stylu życia czy światopoglądu. Rozmowa z Czytelnikiem jest dialogiem, próbą zrozumienia, poznania się, oswojenia z innością. Ufamy, że wpłynie to znacząco na zmianę postaw, przyczyni się do wzajemnego poznania, do szacunku i tolerancji, której wciąż nam brakuje.

Książka powinna być przede wszystkim świadoma problemów swojej grupy oraz swojej roli jako jej reprezentant. Musi to być osoba komunikatywna, otwarta, autentyczna, uczciwa oraz… pewna siebie. Niezmiernie istotne jest, by widziała sens przedsięwzięcia i wierzyła w ideę Żywej Biblioteki. Prawa człowieka i walka z dyskryminacją nie mogą być jej obce.Ważne jest dla nas, aby tytuły Książek z naszego katalogu odpowiadały na bieżące problemy i wpisywały się w lokalny kontekst. Takie spotkanie rzeczywistej, konkretnej osoby reprezentującej „obcą” dla nas grupę, czyli inność, może odpowiedzieć na pytania, których nie mielibyśmy szansy zadać w innych okolicznościach.

Żywa Biblioteka jest sposobem na oswajanie z innością i formą edukacji, która ma zapobiegać dyskryminacji. Realizuje się to poprzez zorganizowanie spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych.

"Żywa Biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności „żywy” księgozbiór – osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są „książki” (czyli przedstawiciele i przedstawicielki grup dyskryminowanych), są czytelnicy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają), są także bibliotekarze – gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” książki.

Książki wypożyczamy, żeby zdobyć nową wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów. Tak jest także tutaj, w Żywej Bibliotece. Różnica jest tylko jedna – książkami są ludzie, a ich treścią – codzienność tych ludzi. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia oraz postawy.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy – młodsi, starsi, ci z wyższym wykształceniem i po podstawówce. Dobrze jeśli ŻB odbywa się w miejscu publicznym – do którego wszyscy mają dostęp. Właśnie wtedy akcja sprawdza się najlepiej i jest najbardziej skuteczna.”   

Informacja z www.zywabiblioteka.org.pl