Żywa Biblioteka w KBP
Żywa Biblioteka w KBP

Zapraszamy na II edycję projektu antydyskryminacyjnego pn. Żywa Biblioteka. Od 19 do 21 marca oferujemy szereg imprez oswajających z innością. Naszym celem jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy gorszy.

Najważniejszym dniem jest 21 marca - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Dyskryminacji Rasowej, kiedy to zapraszamy naszych Czytelników i Sympatyków do przeczytania... Żywych Książek, tzn. osób z grup dyskryminowanych i obarczanych stereotypami. Impreza jest realizowana w formie biblioteki, czyli są Książki - osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, są Czytelnicy, tj. wszyscy, którzy zechcą w tym dniu odwiedzić KBP przy pl. Polonii 1 i porozmawiać z wybraną Żywą Książką i są Bibliotekarze - osoby obsługujące Żywą Bibliotekę.

Poniedziałek 19 marca

8.00-15.00 - warsztat dla zapisanych bibliotekarzy "Od niechęci do zrozumienia: rola inteligencji emocjonalnej w rozwijaniu postaw tolerancji w obsłudze Klienta w KBP" (prowadzenie: trenerka dr Lidia Dzienisiewicz)

17.30 - rozstrzygnięcie konkursu na plakat "Świat bez dyskryminacji" i otwarcie wystawy pokonkursowej (Galeria Region)

18.00-21.45 - prezentacja filmów fabularnych w sali kinowej KBP (pierwszy dotyczy wojny plemiennej w Ruandzie, drugi problemu identyfikacji płciowej)

Wtorek 20 marca

17.00 - recital Genadyja Iskhakowa - śpiewaka, tenora, aktora Teatru Żydowskiego, uczestnika Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Iskhakow urodził się w Kazachstanie, ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie, śpiewał jako solista Moskiewskiej Orkiestry Estradowej Anatolia Krolla oraz Filharmonii Wileńskiej. Od 1990 r. mieszkał w Izraelu, gdzie występował ze swoim repertuarem oraz występował z Tel-Avivską Symfoniczną Orkiestrą Kameralną. Od kilkunastu lat żyje i konceruje w Polsce. Ma bardzo zróżnicowany i wyjątkowy repertuar - od pieśni żydowskich, rosyjskich, cygańskich po arie operetkowe i operowe. Piosenkarz wystąpi w sali kinowej KBP.

Środa 21 marca - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Dyskryminacji Rasowej

11.00-11.45 - wykład dr Lidii Dzienisiewicz o prawach człowieka

12.00-18.00 - Żywa Biblioteka (rozmowy z Żywymi Książkami w Galerii Region)

Żywe Książki: Arab, Bezwyznaniowiec, Były więzień, Feministka, Gej, Matka dziecka niepełnosprawnego, Osoba, która pokonała uzależnienia, Osoba ciemnoskóra, Osoba starsza, Osoba z niepełnosprawnością, Rom, Żyd

14.15 - happening Teatru "Na Bosaka" na podstawie fragmentów "Dziennika" Anny Frank

Serdecznie zapraszamy do budynku głównego KBP na rozmowy z Żywymi Książkami oraz imprezy poprzedzające ten wyjątkowy dzień! Biblioteka jest doskonałym miejscem na realizację edukacji o wzajemnym szacunku, równości i prawach.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.