Wspólne zdjęcie organizatorów Żywej Biblioteki 2019. Pośrodku uczestników widnieje plakat promujący to wydarzenie.

24 maja 2019 w naszej bibliotece odbyła się siódma Żywa Biblioteka w Koszalinie. Przedmową do tegorocznych Żywych Książek była opowieść o kwestiach, miejscach i sytuacjach, w których łączą się te historie oraz spotykają ich bohaterowie. Słuchacze wykładu zostali przeprowadzeni przez mroki świata dyskryminacji aż do „światła w tunelu”, czyli perspektyw skutecznego reagowania wobec problemu. Prelegentka, Hanna Kroczak z UMK w Toruniu, wyjaśniła, w jaki sposób dochodzi do dyskryminacji osób z różnych przyczyn i czym ona skutkuje, a także co warto robić, kiedy zetkniemy się z nią w codziennym życiu. Następnie w czytelni rozpoczęły się rozmowy z Żywymi Książkami.

Żywa Biblioteka to wydarzenie organizowane w celu zmniejszenia przejawów uprzedzeń i dyskryminacji w naszym społeczeństwie. To projekt, który pozwala Czytelnikom na kontakt z przedstawicielami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie. Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze. Warto jednak podkreślić, że Żywa Biblioteka ma być narzędziem zmiany społecznej.

Tytuły 22 Żywych Książek, z którymi można było porozmawiać w KBP: Alkoholik, Ateista, Buddystka, Były więzień, Ekoaktywista, Feminista, Feministka, Gej, Kobieta bezdzietna z wyboru, Lesbijka, Matka osoby nieheteronormatywnej, Osoba aseksualna, Osoba transpłciowa, Osoba wytatuowana, Osoba z chorobą afektywną dwubiegunową, Osoba z doświadczeniem przemocy domowej, Osoba z zaburzeniami odżywiania, Rodzice osoby nieheteronormatywnej, Senior – dumny gej, Uchodźca polityczny z Białorusi, Ukrainka, Weganka.

W siódmej Żywej Bibliotece w Koszalinie wzięło udział ponad stu czytelników. A 22 Żywe Książki odbyły łącznie ponad 500 rozmów.
Żywym Książkom oraz Czytelniczkom i Czytelnikom serdecznie dziękujemy za obecność, wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka. Razem tworzymy społeczeństwo różnorodne i pełne akceptacji.

"Żywa Książka" w otoczeniu "czytelników". Wszyscy siedzą przy okrągłym stoliku.
Czytelnicy "Żywych Książek" zgromadzeni w Wypozyczalni KBP
"Żywa Książka" w otoczeniu "czytelników". Wszyscy siedzą przy okrągłym stoliku.
"Żywa Książka" w otoczeniu "czytelników". Wszyscy siedzą przy prostokątnym stoliku.
Uczestnicy Żywej Biblioteki stoją przy "katalogu książek" zawierającym prologi.
"Żywa Książka" w otoczeniu "czytelników".
Wnetrze KBP podczas Żywej Biblioteki 2019
Organizatorki wydarzenia, od lewej: Dorota Łobacz, Bogusława Kałużna, Magdalena Młynarczyk, Bogusława Kapuścińska.
Organizatorki wydarzenia, od lewej: Barbara Wysmyk, Elżbieta Werner, Agnieszka Karlińska.
Wystawka książek przygotowana z myślą o Żywej Bibliotece 2019