Zajmuje się gromadzeniem i opracowaniem materiałów bibliotecznych zgodnie z profilem i zadaniami biblioteki publicznej oraz znajomością potrzeb czytelniczych mieszkańców Koszalina i powiatu. Księgozbiór pozyskiwany jest drogą kupna, prenumeraty, darów oraz wymiany. Zakup realizowany jest m.in. na podstawie przeglądu nowości wydawniczych, ofert pojawiających się na rynku oraz dezyderatów czytelniczych.

Opracowanie zbiorów odbywa się w oparciu o system bibliotecznym Aleph. Zbiory opracowywane są zarówno do działów biblioteki głównej, jak i filii bibliotecznych. Rekordy bibliograficzne tworzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami w formacie MARC 21 z wykorzystaniem haseł przedmiotowych i Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Do zadań działu należy również prowadzenie ewidencji wpływów i ubytków.

Na stronie internetowej biblioteki promuje zakupione nowości współtworząc zakładkę Biblioteka poleca.

III piętro

Kierownik działu: mgr Bogusława Kałużna