„Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy” - Agnieszka Stelmaszyk

„Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i Partnerzy” to seria książeczek detektywistycznych autorstwa Agnieszki Stelmaszyk z ilustracjami Anny Oparkowskiej.

Seria opowiada o przygodach Tomusia Orkiszka - chłopca, który po wielu planach i zajęciach zdecydował się zostać detektywem. Jego biuro śledcze znajduje się w domku na drzewie, gdzie młody detektyw trzyma wszystkie akta spraw i potrzebne przybory. We wszystkich sprawach dzielnie pomagają mu jego przyjaciele: kotka Kicia, chomik Euzebiusz oraz rybka Klotylda. Klienci początkowo sceptycznie podchodzą do pana detektywa, jednak w miarę upływu czasu przekonują się o jego umiejętnościach, a perypetie te niejednokrotnie zmuszają czytelnika do śmiechu. Dzieci czytając o przygodach małego detektywa mogą przeżywać z nim każdą sprawę lub zmobilizować do wzięcia się za coś, co chciałyby robić.

Tomusia i jego partnerów nie trzeba czytać zgodnie z chronologią – każdy tom opowiada o innych przygodach.

Na sukces serii składa się wiele elementów - począwszy od zabawnych sytuacji (przejęzyczenia Tomusia, prześmiewcze dialogi, żarty Euzebiusza), przez ciekawą, lekką fabułę, aż po cudowną oprawę graficzną - tomy wydawane są w twardej oprawie, z czarno-białymi ilustracjami. Seria ta spodoba się nawet największemu marudzie. Tomusia Orkiszka można podsunąć dziecku, które potrafi czytać, lecz nie sprawia mu to przyjemności. Dzięki temu zbiorowi odkryje magię książek, rozwinie swoją wyobraźnię i wzbogaci słownictwo. Serdecznie polecam.

Sylwia Sienkiewicz
Bibliotekarka