„Ja nie mam duszy” - Natalia Budzyńska

Sprawa Barbary Ubryk to prawdziwe dziennikarskie śledztwo dotyczące zakonnicy, której historią żyła cała Polska.

Autorka rzetelnie opisuje fakty głośnej, kryminalnej sprawy XIX wiecznego Krakowa. Książka jest doskonałym świadectwem życia w żeńskim klasztorze „Karmelitanek Bosych” w Krakowie. Autorka sięgając po fakty, ukazuje nam surowe i wymagające wielu wyrzeczeń życie zakonnic.

Takim surowym regułom musiała poddać się 24-letnia Anna składając śluby wieczyste i przyjmując imię Barbara. Jest teraz jedną z zakonnic, która otrzymała swoją celę i ma w niej pozostać do końca życia. Po kilku latach pobytu w klasztorze Barbara zapoda na ciężką chorobę psychiczną. I jak się okazało, jej choroba była powodem odosobnienia. Dwadzieścia lat spędziła w nieogrzanej, ciemnej i brudnej celi, zamknięta za podwójnymi drzwiami.

Istotnej prawdy o Barbarze Ubryk dzisiaj już się pewnie nie dowiemy, ponieważ autorce nie udało się dotrzeć do archiwum Karmelitanek w Krakowie.

Żeby bliżej poznać dramat młodej zakonnicy, zachęcam do sięgnięcia rzetelnie napisanej i niełatwej w odbiorze książki. Przeczytałam ją z dużym zaciekawieniem.

Mariola Wiedro
Bibliotekarka