Rodzina Bojarów-Fijałkowskich (od lewej), Zbigniew, Elżbieta, Czesław, Anna, Leo, Tomasz.

5 października w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki autorstwa Anny Bojar-Fijałkowskiej pt. „GRACJAN BOJAR-FIJAŁKOWSKI (1912-1984) - ŻOŁNIERZ, LITERAT, SPOŁECZNIK. BIOGRAFIA NIETUZINKOWA”.

Promocja połączona była ze spotkaniem z dziećmi autora regionalnych legend, Anną, Czesławem i Zbigniewem Bojar- Fijałkowskimi. Podczas wydarzenia red. Joanna Wyrzykowska, która występowała w roli prowadzącej, w swoich pytaniach poruszała kwestie relacji rodzinnych Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, jego wojennych losów oraz życia i twórczości po osiedleniu się na ziemi koszalińskiej. Odpowiedzi udzielała głównie autorka promowanej biografii – Anna, która jest strażniczką pamięci o ojcu oraz opiekunką rodzinnego archiwum.Anna, Czesław i Zbigniew Bojar-Fijałkowscy przybliżyli wielowątkowe życie Gracjana Bojara-Fijałkowskiego, którego „fabuła” mogłaby posłużyć za inspirację do niejednego filmu akcji. Podczas rozmowy nie brakowało ciekawych anegdot oraz przytaczania zabawnych scen z rodzinnego życia. Bohater biografii dzięki tej żywej opowieści jawi się odbiorcy jako osoba o niesamowitej charyzmie oraz życzliwości.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć promocję tej książki w KBP i że Gracjan Bojar-Fijałkowski został uhonorowany taką biografią. Książka niebawem dostępna będzie również dla naszych czytelniczek i czytelników w zasobach Czytelni Regionalnej.

Gracjan Bojar-Fijałkowski(1912-1984) - żołnierz, literat, badacz przeszłości, publicysta i działacz zaangażowany społecznie, który swoim życiorysem udowodnił potrzebę poświęcenia Mu odrębnej, jednostkowej publikacji. Ta książka - w zamyśle - ma być rodzajem laudacji, wyrazem poważania, szacunku i podziwu dla osoby wyjątkowej, a także po prostu - dla Ojca. Powstała też z dumy ze Stryjów, których w tej monografii również objęłam przestrzenią pamięci. Nieczęsto bowiem zdarzają się w jednej rodzinie tak zasłużone osoby. - Anna Bojar- Fijałkowska

Promocja biografii Gracjana Bojara-Fijałkowskiego
Na scenie goście spotkania (od lewej) Czesław i Zbigniew Bojar-Fijałkowscy, red. Joanna Wyrzykowska, Anna Bojar-Fijałkowska