Autorka zdjęć Emilia Stachowiak

19 października 2022r. w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż projektu fotograficznego "Z rodu ormiańskiego, narodowości polskiej", którego autorką jest Emilia Stachowiak.

W 2017 roku połączyła pasję fotografii z zainteresowaniem Armenią i zaczęła tworzyć projekt, do którego zaprosiła młode osoby między 18 a 30 rokiem życia (oprócz kilku wyjątków). Jej fotografie przedstawiają Ormian z całej Polski. Celem wystawy jest dostrzeżenie mniejszości ormiańskiej i zwrócenie uwagi na podobieństwa między nami.

Podczas wernisażu autorka wspominała także o tym, jak wspaniale osoby ze zdjęć zasymilowały się - założyły rodziny, zdobyły wykształcenie, rozwijają się w różnych sferach i osiągają sukcesy w przeróżnych branżach.

"Nie brakuje sportowców, artystów, właścicieli firm ani pracowników koroporacji. Każdy ma jeden cel - spełnić marzenia w naszym kraju. Nie zapominają o swojej ojczyźnie, są patriotami przeżywającymi co rok rocznicę genocydu i tęskniącymi za widokiem góry Ararat widocznej ze stolicy. Wielu z nich odwiedza co jakiś czas Armenię, gdyż nadal są tam ich bliscy, najczęściej dziadkowie, rodzice lub rodzeństwo" - mówi Emilia Stachowiak.

Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 15 listopada.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na wernisaż i zachęcamy do zapoznania się z twórczością Emilii Stachowiak na stronie www fotografki.

Autorka zdjęć Emilia Stachowiak z Dyrektorem KBP Dariuszem Pawlikowskim podczas otwarcia wystawy.
Uczestnicy wernisażu w Galerii Region.
Uczestnicy wernisażu w Galerii Region.