Wystawa „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym” została oficjalnie otwarta 2 października 2018 r.

„Przedstawione na niej historie żeńskich zgromadzeń zakonnych bazują na zbiorach należących do Głównej Biblioteki Lekarskiej; archiwalia (akta osobowe) oraz fotografie przedstawiają siostry zakonne pełniące posługę w szpitalach. Z akt personalnych sióstr udostępniono kwestionariusze z okresu okupacji niemieckiej (Fragebogen zur erstmaligen Meldung der Heilberufe).

Prezentowane materiały dotyczą działalności takich zgromadzeń jak Szarytki, Elżbietanki, Franciszkanki, Sercanki oraz Pasjonistki. Osobne tablice poświęcono ewangelickim diakonisom. Starano się także ukazać bohaterstwo w niesieniu pomocy rannym w okresach wojennych, w tym w Powstaniu Warszawskim”.

Wernisaż wystawy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Ekspozycja dostępna będzie do końca miesiąca w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Polonii 1.

Zapraszamy serdecznie!

Tekst na podstawie materiałów zespołu Głównej Biblioteki Lekarskiej pod kierunkiem Dyrektora dr. n. przyr. Wojciecha Giermaziaka.

ZAŁĄCZNIKI
Plik Pobrano