1 kwietnia w godz. 12.00-18.00 koszaliński Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 1 w Koszalinie organizują Żywą Bibliotekę. W latach 2011-2019 Żywa Biblioteka była organizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, w tym roku po raz pierwszy w Głównej Bibliotece Lekarskiej w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 74/1 (róg Piłsudskiego i Traugutta).

Żywa Biblioteka pozwala Czytelnikom na kontakt z przedstawicielami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie. Założeniem przedsięwzięcia jest edukacja o prawach człowieka.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo, wykluczanych lub dyskryminowanych), są Czytelnicy (osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także Bibliotekarze (osoby, które czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Żywe Książki). Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy zapisać się. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę, z którą będzie można porozmawiać przez 30 minut.

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z Czytelnikiem. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą Książka reprezentuje. Rolą Książki nie jest jednak promocja swojego stylu życia czy światopoglądu. Rozmowa z Czytelnikiem jest dialogiem, próbą zrozumienia, oswojenia z innością. Wierzymy, że wpłynie to znacząco na zmianę postaw, przyczyni się do wzajemnego poznania, szacunku i tolerancji.

Żywą Książkę określa się Tytułem, który nadawany jest przez organizatora Żywej Biblioteki w porozumieniu z daną Żywą Książką. Jest on związany ze stereotypem, który tej Żywej Książki dotyczy. W tym roku będzie można porozmawiać z:

- Osobą z zaburzeniami depresyjnymi,

- Ateistką,

- Niepijącym alkoholikiem,

- Osobą niedowidzącą,

- Osobą z zespołem Aspergera,

- Osobą prawosławną,

- Matką osoby nieheteronormatywnej,

- Weganką,

- Feministką,

- Mama osoby transpłciowej,

- Matka długo karmiąca piersią.

Od 2003 roku Żywa Biblioteka wykorzystywana jest przez program Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka. Więcej: http://zywabibliotekapolska.pl/

PARTNERZY:

Główna Biblioteka Lekarska, Oddział w Koszalinie

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Koło nr 1 w Koszalinie

Żywa Biblioteka / Living Library Poland

Fundacja na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”,

 

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie!