30 maja w ramach ogólnopolskiej „Nocy Bibliotek” Centrum Kultury i Biblioteka w Sianowie wraz ze swoimi filiami bibliotecznymi przygotowało mnóstwo atrakcji. Oto niektóre z nich:

  • w Filii Bibliotecznej w Karnieszewicach pod hasłem „Czuwaj i czytaj” czytelnicy uczestniczyli w maratonie czytania, labiryncie wyrazowym oraz zabawach ruchowych dopełnionych grillowaną kolacją i śniadaniem,
  • w Filii bibliotecznej w Siecieminie „noc” pełna była zabaw integracyjnych, grupowych potyczek, wspólnych śpiewów, dzieci i rodziców, zakończono ją przy ognisku,
  • w Filii Bibliotecznej w Sierakowie dzieci bawiły się w poszukiwanie skarbu czyli literackie podchody, później obejrzały film, surfowały po internecie aż do białego rana,
  • w Filii Bibliotecznej w Wierciszewie Noc Bibliotek przebiegała pod znakiem zajęć sportowych i rekreacyjnych, takich jak turniej ping-ponga, malowanie kredą na asfalcie ale także kalambury i inne zabawy grupowe. Po grillowanej kolacji wspónie obejrzano film pt. „Frankenweenie”.

27 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się miejskie Święto Czytelnika Dziecięcego. Część artystyczną przygotowały bibliotekarki wraz ze swoimi małymi czytelnikami. Najaktywniejsi czytelnicy Koszalina otrzymali nagrody książkowe.

26 maja - 17 czerwca w Galerii REGION Koszalińskiej Biblioteki Publicznej można było oglądać wystawy „Koszalin 1945-2015 we wspomnieniach i archiwach rodzinnych koszalinian” oraz „Koszalin w przestrzeni. Przestrzeń w Koszalinie” przygotowane wspólnie z Archiwum Państwowym w Koszalinie i wpisujące się w przygotowania do 750-lecia Koszalina w 2016 roku.

26 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej już po raz 14. odbyło się Powiatowe Święto Czytelnika Dziecięcego. W tym roku 50 najlepszych czytelników bibliotek gminnych powiatu koszalińskiego obejrzało spektakl pt. „Lokomotywa” luźno oparty na wierszu Juliana Tuwima a przygotowany przez Marka Kopczyńskiego z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów z tytułem najaktywniejszego czytelnika powiatu koszalińskiego i pięknych nagród książkowych.

23 maja w Świeszynie, w powiecie koszalińskim odbyło się doroczne Wojewódzkie Święto Bibliotekarza. Jako że okolice Świeszyna ziemniakiem stoją, święto nawiązywało do tego warzywa zarówno nazwą – Bulwonalia, sugerowanym przebraniem, zawartością koszyków piknikowych, rodzajem zabaw (bieg w workach), i in. Spotkanie zorganizowały Multimedialne Centrum Kultury e-Eureka, Biblioteka Publiczna w Świeszynie, oddział i koło SBP w Koszalinie oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna.

21 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim, poetą, prozaikiem zainteresowanym tematyka kresową. Autor promował swoje książki, a w szczególności „Spisek barbarzyńców”. Spotkanie prowadził Władysław Pitak i prof. Czesław Partacz.

16 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja popularnonaukowa „Za linią wroga” z cyklu „Historia skrzydłami malowana” współorganizowana z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, Szczecińskim Oddziałem IPN, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

13 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał Powiatowego Przeglądu Recytatorskiego dla Przedszkolaków pt. „Natalki”. W tym roku dzieci recytowały wiersze Natalii Usenko. Przegląd uświetnił występ teatru lalkowego Frajda, który przedstawił opowieść o Szewczyku Dratewce według Janiny Porazińskiej.

(zd.:13maja.natalki.koszalin.jpg; podpis: Powiatowy Przegląd Recytatorski dla Przedszkolaków 2015 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej)

13 maja w Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Struga, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali książkę Beaty Wojtaszczyk „Niewiarygodne przygody Gai Boryckiej”.

12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 8 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Andersa odbyło się wspólne czytanie książek ph. „Czytać każdy może zawsze i wszędzie!” Każdy uczestnik akcji otrzymał książkę i na terenie Biblioteki mógł ją w ciszy poczytać, a następnie zabrać ze sobą do domu, aby zarażać pasją czytania innych.

11 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Marią Czubaszek, znaną satyryczką, autorką tekstów piosenek i kultowych skeczów z radiowej Trójki z serii „Serwus jestem nerwus”. Spotkanie połączono z promocją najnowszej jej książki „Blog niecodzienny”. Licznie przybyła publiczność nie zmieściła się w 100-osobowej sali i wysłuchała świetnej rozmowy w Galerii REGION. Spotkanie skrzyło się od dowcipu p. Marii Czubaszek, którym towarzyszyły gromkie wybuchy śmiechu. Rozmowę z naszym gościem ze swadą poprowadził redaktor Piotr Pawłowski. Wszystkie książki sprzedano a prywatnym rozmowom przy autografach nie było końca.

11 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się coroczne spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek bibliotekarzy z przedstawicielami władz miasta i powiatu. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy pracownicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, bibliotekarze ze wszystkich bibliotek gminnych powiatu koszalińskiego, zaprzyjaźnionych bibliotek Koszalina (Seminarium Duchownego, lekarskiej, pedagogicznej, Politechniki Koszalińskiej, Biblioteki Białogardzkiej.) W części edukacyjnej wykład pt. „Twórcza kradzież - jak korzystać z ciekawych pomysłów” wygłosiła Agata Szczotka-Sarna z Warszawy.

8 maja członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Młyńskiej uczestniczyli w podsumowaniu konkursu literackiego „Koszalińska Niezapominajka”.

8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza, podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie, namalowali na asfalcie przed budynkiem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej laurkę dla wszystkich bibliotekarzy. Na co dzień podopieczni tego Stowarzyszenia uczestniczą w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez pracowników koszalińskiej książnicy.

W dniach 8-15 maja obchodzono już XI edycję Tygodnia Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Z tej okazji w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano wiele różnego rodzaju imprez zarówno w budynku głównym jak i w filiach. Wśród atrakcji Tygodnia znalazły się spotkania autorskie i z interesującymi ludźmi innych profesji, konkursy literackie i recytatorskie, wykłady i spotkania z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek i in.

8 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu literackiego „Koszalińska Niezapominajka” i promocja wydawnictwa pokonkursowego. Konkurs cieszy się niesłabnącym powodzeniem u młodych i starszych literatów piszących „do szuflady”. Tu, mają szansę na debiut poetycki.

8-15 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Sianów i jej filiach odbywało się szereg imprez promujących czytelnictwo.

  • W Bibliotece w Sianowie szczególnym gościem Tygodnia Bibliotek był Burmistrz Gminy i Miasta Maciej Berlicki, który przeczytał bajkę dzieciom z kl. II Szkoły Podstawowej Nr 1.
  • Na spotkaniu autorskim z czytelnikami rozmawiał Jarosław Kret, prezenter pogody, podróżnik, autor książek podróżniczych.
  • W Bibliotece w Sierakowie Sławieńskim można było się spotkać z detektywem Pozytywką i dowiedzieć się, że kaktus i intelekt, to jego oręż w walce ze złoczyńcami.
  • W Bibliotece w Karnieszewicach książka posłużyła jako inspiracja do warsztatów edukacyjnych i plastycznych.
  • Biblioteka w Węgorzewie zabrała czytelników w podróż „Lokomotywą wiedzy” odwiedzając Stacje Przygodę, Stację Baśniową i Stację Ciekawostki.
  • W Bibliotekach w Osiekach, Siecieminie, Wierciszewie i Sianowie prowadzone były lekcje biblioteczne i pogadanki: „Duzi czytają małym, mali czytają dużym”, „Sprawdzian wiedzy o bibliotece”, „Co wiem o bibliotece”, „Poznaj swoją bibliotekę”.
  • Biblioteki włączyły się również w Ogólnopolską akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w ramach której książki dzieciom czytali zaproszeni goście: Marta Nowak, Grzegorz Kowalczyk, Piotr Kłobuch, Wiesław Raczyński, Dominik Kaczorowski.

6 maja w Filii nr 8 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Andersa, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano powieść Joanny Bator „Ciemno prawie noc”.