Kalendarz wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
Spotkanie autorskie z Janem Mencwelem
Kategoria: BG - spotkania autorskie
Data: Wtorek 19 Wrzesień 2023, 17:00

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Janem Mencwelem – reportażystą, autorem bestsellerowej „Betonozy”.

19 września 2023r. o godz. 17.00 w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1.

Jan Mencwel - animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, działa również w Towarzystwie Krajoznawczym „Krajobraz”. Wieloletni członek redakcji Magazynu Kontakt, a obecnie jej stały współpracownik. Autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”, za którą był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2021.

O książce:

Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Można tak pomyśleć, przyglądając się przemianom polskich miast i miasteczek. Kolejne wyspy miejskiej zieleni padają pod piłami drwali, a zamiast śpiewu ptaków słychać ryk kosiarek i pił. Jak długo jeszcze urzędnicy będą powtarzać, że stuletnie drzewa to samosiejki, więc można je po prostu wyciąć? Czy naprawdę zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji”? Czy deweloperzy w końcu zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko metrów kwadratowych, ale też mieć gdzie wyjść na spacer? A w obliczu zmieniającego się klimatu zieleni w miastach potrzebujemy jak nigdy dotąd.

Jan Mencwel z talentem reportażysty i zaangażowaniem aktywisty docieka, dlaczego kolejne drzewa znikają pod betonowymi placami oraz co – nie tylko można, ale trzeba – z tym zrobić. Betonoza to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie.

Miejsce: sala kinowa KBP