Almanach Kultury Koszalińskiej 2020
Almanach Kultury Koszalińskiej 2020

Ukazało się kolejne, szesnaste, wydanie Almanachu Kultury Koszalińskiej, podsumowujące 2020 rok.

Okładkę zaprojektowała Sara Olszewska, ilustratorka i graficzka, absolwentka Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej (obecnie Wydział Wzornictwa i Architektury).

Jak tylko przyjęłam zaproszenie do stworzenia okładki, pomyślałam, że powinno się na niej znaleźć coś dobrego, pozytywnego – tłumaczy na łamach Almanachu, a gołąb kojarzy się z sercem Koszalina, czyli placem ratuszowym, ale też symbolizuje pokój i nadzieję.

Na dwustu stronach wydawnictwa znalazło się ponad pięćdziesiąt tekstów 23 autorów (wyłącznie koszalińskich), a zilustrowały je zdjęcia Izabeli Rogowskiej, Magdaleny Pater i kilku innych koszalińskich fotografików. Nad zawartością pracowało kolegium redakcyjne pod przewodnictwem Piotra Pawłowskiego, a w jego skład weszli: Aleksandra Barcikowska, Anna Popławska, Izabela Rogowska oraz Łukasz Waberski.

Publikację otwiera rozdział „Kultura w kwarantannie” poświęcony funkcjonowaniu koszalińskiej przestrzeni artystycznej w ubiegłym, pandemicznym, roku. W rozdziałach „Wydarzenia” i „Kultura i pogranicza” znalazły się między innymi relacje z imprez artystycznych, festiwali, podsumowania, rozmowy z artystami, przeglądy oraz artykuły jubileuszowe. Całość uzupełniają noty o ważnych dla środowiska kulturalnego zmarłych w 2020 roku osobach, a także lista laureatów Nagród Prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Almanach Koszalińskiej Kultury 2020 – oczywiście bezpłatnie – można otrzymać w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, w gmachu głównym i w filiach.
W wersji elektronicznej dostępne pod linkiem.

GALERIA
Almanach Kultury Koszalińskiej 2020
Almanach Kultury Koszalińskiej 2020