Koszalińska Biblioteka Publiczna wśród nagrodzonych podczas II Gali Koszalińskiej Kultury

12 marca 2010 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbyła się II Gala Koszalińskiej Kultury – uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

VI Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” otrzymał nagrodę w kategorii  „Wydarzenie Kulturalne Roku” 2009.

Organizatorami festiwalu, który odbywa się w Koszalinie od 2006 r., są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna. Przy jego organizacji współpracują również miejskie instytucje kultury, placówki szkolno – wychowawcze, stowarzyszenia i fundacje, działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Angażują się w nią także mieszkańcy miasta. Celem imprezy jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Twórcami prezentowanych podczas festiwalu filmów, jak i ich odbiorcami, czy też bohaterami, są osoby niepełnosprawne. Mówi się o ich problemach, radościach – o ich życiu. W 2009 r. odbyła się już 6. edycja Festiwalu. Nadesłano filmy z różnych krajów – były filmy z Polski, Belgii, Holandii, Izraela, Estonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii. Filmy oceniało międzynarodowe jury. Projekcjom towarzyszyły różnego rodzaju wydarzenia, spotkania i imprezy. Ostatni Festiwal adresowany był głównie do młodzieży. W tej edycji udział wzięło ok. 3000 osób. Organizatorzy EFF „Integracja Ty i Ja” – p. Barbara Jaroszyk, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu oraz p. Andrzej Ziemiński, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – odebrali z rąk Przemysława Krzyżanowskiego dyplomy oraz statuetki.

Ponadto, z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta, p. Przemysława Krzyżanowskiego, nagrody odebrały dzieci i dorośli – laureaci znaczących konkursów i przeglądów, twórcy kultury – wokaliści, muzycy, literaci, fotograficy, członkowie stowarzyszeń i zespołów. Także nauczyciele, trenerzy, opiekunowie i instruktorzy nastoletnich artystów otrzymali podziękowania za swoją pracę z młodzieżą.

Także indywidualny kandydat, nominowany przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną – ks. Henryk Romanik – otrzymał nagrodę z okazji 25 – lecia działalności twórczej. Laureat Nagrody związany jest z Koszalinem od 1985 r., czyli od momentu ukończenia seminarium. Jest autorem wielu książek o tematyce religijnej, w tym bestselleru –„Modlitewnik za wstawiennictwem Jana Pawła II”, który zajął 6. miejsce w rankingu tygodnika „Polityka” na książkę 2007 r. Ponadto napisał kilkanaście książek, szereg artykułów czy audycji radiowych, wiele wierszy. Był też inicjatorem wydarzeń społeczno – kulturalnych w naszym mieście – w tym przedsięwzięć, dotyczących upowszechniania wiedzy o przeszłości Koszalina i jego mieszkańcach. Za twórczość artystyczną i literacką został nagrodzony m.in. nagrodą Nike –Alianz, w dziedzinie kultury.