Grafika promująca Legendarne Dni Koszalina. Zdjęcia Gracjana Bojara-Fijałkowskiego na tle rysunku dziecięcego ze smokiem ziejącym ogniem, karzełkami, drzewami i chłopem na koniu z wiankiem.
Grafika promująca Legendarne Dni Koszalina. Zdjęcia Gracjana Bojara-Fijałkowskiego na tle rysunku dziecięcego ze smokiem ziejącym ogniem, karzełkami, drzewami i chłopem na koniu z wiankiem.

Podczas tegorocznych obchodów Dni Koszalina 2020 on-line, w dniach 20-24 maja, Koszalińska Biblioteka Publiczna przypomniała sylwetkę Gracjana Bojara-Fijałkowskiego - autora naszych regionalnych legend.

* Jak przystało na bibliotekę, czytaliśmy! Tym razem fragmenty legend pt. "O księżniczkach, zbójcach, karzełkach i...". Opowieści przedstawili bibliotekarze, którzy równocześnie zachęcali słuchaczy do pobierania darmowej książki z wirtualnej czytelni KBP.

* Aby dowiedzieć się ile z opowieści Gracjana Bojara-Fijałkowskiego ma podłoże historyczne, poprosiliśmy o wsparcie Andrzeja Kuczkowskiego. Historyk, archeolog i autor licznych publikacji na temat historii regionu, w krótkich filmikach nagranych na Górze Chełmskiej, odniósł się do opowieści autora. Była to ciekawa gawęda nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych słuchaczy.

* Ponieważ rozpoczął się już sezon ogrodowych prac, zachęcaliśmy do ozdabiania grządek, donic i balkonów - karzełkami ogrodowymi. W formie fotostory na fanpage’u pokazaliśmy kilka propozycji, jak takiego karzełka wykonać wykorzystując m.in. klamerki, kamienie, patyki. Wszystkich chętnych zaprosimy do dzielenia się zdjęciami swoich dzieł w formie komentarza na FB lub drogą mailową.

* Pokazaliśmy kolekcję archiwaliów poświęconych Gracjanowi Bojarowi-Fijałkowskiemu, którą posiadamy w zbiorach Czytelni Regionalnej. Został przygotowany film, w którym bibliotekarze Anna Wieczorek i Leszek Laskowski opowiedzieli o sylwetce autora legend oraz pokazali część zbiorów.

* Wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Ino Będzino” zapraszaliśmy do wypiekania „Chleba Jamneńskich Karzełków”. Akcja inspirowana była legendą „O dobrych karzełkach znad brzegów Jamna”. Panie z koła gospodyń dzieliły się swoimi przepisami na wypieki oraz zdjęciami ze swoich kuchni, zachęcając mieszkańców do pieczenia. Pieczywo ozdabiane było wzorami jamneńskimi.

* Na fanpage’u i w witrynach bibliotek powiesiliśmy wystawę przygotowaną przez KBP, poświęconą sylwetce Gracjana Bojara-Fijałkowskiego.

Legendarne Dni Koszalina były wstępem do działań związanych z upamiętnieniem Gracjana Bojara-Fijałkowskiego. Koszalińska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura Interwencje”, na projekt poświęcony autorowi regionalnych legend pt. „Wytropić zbójców z Gracjanem”. Więcej szczegółów wkrótce.

Zapraszamy!