Plakat Narodowe Czytanie 2018

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została zainaugurowana w 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Koszalińska Biblioteka Publiczna od początku angażowała się w Narodowe Czytanie, niezwykle pożyteczną akcję, która w nietypowy sposób promuje klasykę polskiej literatury i czytelnictwo.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych 8 września 2018 roku do wspólnego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie odbędzie się w przepięknej scenerii, na terenie Muzeum w Koszalinie, przy ul. Młyńskiej 37-39, w godzinach 12.00-14.00. Fragmenty utworu przeczytają aktorzy ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich przy CK 105 i teatru Zwierciadło, nad którymi pieczę sprawuje pedagog teatru Ewa Czapik-Kowalewska. Jak co roku, w akcję włączą się także włodarze miasta, m.in. prezydent Miasta Koszalin Piotr Jedliński oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Kościńska, a także dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie Zdzisław Derebecki. Przez cały dzień w wybranych autobusach MZK będzie odtwarzany audiobook „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ze zbiorów KBP, więc pasażerowie też będą mogli posłuchać dramatu w interpretacji Jarosława Budnika. W tym roku chęć udziału wyraziło także Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun, którzy w strojach z epoki dzieła będą obecni podczas czytania.

Narodowe Czytanie jest jedną z wielu imprez promujących obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę .

Wszystkich serdecznie zachęcamy do zatrzymania się w biegu codziennych spraw i wysłuchania choćby fragmentu pięknie czytanego „Przedwiośnia” oraz do aktywnego udziału w lekturze. Na odważnych czekają fragmenty do przeczytania i drobne upominki.

narodowe-czytanie