Wanda Chotomska (2007)
Wanda Chotomska (2007)

 Z przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Wandy Chotomskiej – autorki wierszy uwielbianych przez pokolenia Polaków. Jej teksty wywołują uśmiech na twarzy małych czytelników, a także ich rodziców.
„Wyjątkowa, niepowtarzalna, mocna, z charakterem, elegancka, mistrzyni słowa z ogromnym autorytetem” – tak charakteryzuje Wandę Chotomską Barbara Gawryluk, jej przyjaciółka i autorka książki „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia.”
Czuła dla dzieci. Potrafiła w mistrzowski sposób zainteresować słowem literackim najmłodszych. Nigdy nie zdecydowała się pisać dla dorosłych. To dzieci były dla niej inspiracją, to dla nich tworzyła i wiedziała, że są one otwarte i bezpośrednie. Miała z nimi bardzo dobry kontakt.
Gabriela Niedzielska – właścicielka „Autografu” w taki oto sposób relacjonuje spotkanie autorskie z Wandą Chotomską w miejscowości Pajęczno. „ … Pierwszy raz zobaczyłam panią Wandę, która weszła na salę z małą torebką, a okazało się, że mieści w niej cały teatr. Wyciągnęła szal. Raz była babuleńką, raz cielęciem, które mieliło ogonem, aby po chwili wyczarować Kopciuszkowi suknię na bal. Z zachwytem patrzyłam na reakcję dzieci. Mimo pełnej godziny rozmowy z czytelnikami, pani Wanda potrafiła przez cały czas utrzymywać ich uwagę. Po spotkaniu dzieci stanęły grzecznie w długiej kolejce po autografy…”
Wanda Chotomska odeszła, ale zostawiła po sobie ponad dwieście książek, tysiące wierszy, setki piosenek, sztuk teatralnych, kabaretów i słuchowisk. Cieszyć będzie nadal każdego, kto zainteresuje się jej twórczością, przepełnioną lekkim humorem, ciekawymi bohaterami, nietuzinkowymi pomysłami i zabawami.

źródło: Poradnik bibliotekarza, 7-8/2017, wywiad: O książkach, czytelnikach i bibliotekach. Rozmowa z Gabrielą Niedzielską – właścicielką „Autografu” autorstwa Moniki Simonjetz
źródło zdjęcia: wikipedia.org