Na zdjęciu: Olga Tokarczuk podczas spotkania w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w 2015 r.
Na zdjęciu: Olga Tokarczuk podczas spotkania w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w 2015 r.

Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera i tym samym pierwszą w historii Polką, która otrzymała brytyjską nagrodę literacką. Nagrodzona została jedna z najbardziej znanych książek autorki pt. „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft.

To wyróżnienie przyznawane jest w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski, dlatego jest to olbrzymi sukces zarówno dla autora, jak i dla tłumacza.

„Gdy w 2008 roku Olga Tokarczuk odbierała Literacką Nagrodę Nike za powieść „Bieguni”, powiedziała: To jest książka o tęsknocie fragmentu za całością, tęsknocie do tego, co przeczuwamy jako całość. W tym sensie jest to książka, która wyraża wołanie współczesnego człowieka żyjącego w takim rozedrganym, rozkawałkowanym świecie o sens, o całościowy sens, który odpowiadałby na wszystkie pytania jednym zdaniem, jednym aforyzmem”.

Olga Tokarczuk była gościem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w lutym 2015 r. Pisarka promowała wówczas swoją powieść „Księgi Jakubowe”, a do koszalińskiej książnicy przybyły tłumy koszalinian, którzy docenili jej twórczość mówiącą o potrzebie zrozumienia drugiego człowieka oraz otwarcia się na inność.

Na podstawie materiału dostępnego na:https://kultura.onet.pl/wiadomosci/olga-tokarczuk-laureatka-miedzynarodowej-nagrody-bookera-artykul/vvwyrcg

GALERIA
Olga Tokarczuk w KBP podczas spotkania z czytelnikami
Olga Tokarczuk w KBP podczas spotkania z czytelnikami