Dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski otwiera spotkanie

15 grudnia 2022 roku odbyła się promocja Rocznika Koszalińskiego - wydawnictwa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, powstającego we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie.

Spotkanie było okazją do podziękowania Joannie Chojeckiej za wieloletnie zaangażowanie w powstawanie Rocznika, a także oficjalne powitanie, zastępującego ją na stanowisku Przewodniczącego Kolegium, prof. dr. hab. Krzysztofa Wasilewskiego.

Zaprezentowania tematyki tegorocznego wydawnictwa dokonała sekretarz Kolegium Redakcyjnego, Iwona Sławińska. Czytelnicy będą mieli okazję odkryć historię ołtarza oraz zbroi płytowej Petera von Kameke, zlokalizowanych w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, zapoznać się z kwestiami koszalińskich oraz pomorskich osadników czy dowiedzieć się, co odkryto nad jeziorem Lubiatowo w 1869 roku. W tomie 49 przedstawiony został warsztat pracy archiwisty oraz sylwetki mniej lub bardziej znanych koszalinian. Tradycyjnie tom uzupełniają jubileusze, w tym numerze dotyczące Zespołu Szkół nr 1 oraz Archiwum Państwowego w Koszalinie, podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnania i wspomnienia mieszkańców miasta oraz bibliografia regionu z lat 2020-2021.

Podczas spotkania słuchacze mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji. Krzysztof Urbanowicz zaprezentował postać Hansa Grade, koszalińskiego pioniera lotnictwa, a Danuta Szewczyk opisała losy osadników powiatu w latach 1945 - 1950.

Wystąpienia stanowią jedynie przedsmak tego, co znajdą Państwo w najnowszym numerze, z którym można zapoznać się w czytelni KBP lub online, w wirtualnej czytelni. Serdecznie zapraszamy!

Joanna Chojecka odbiera podziękowania za długoletnie pełnienie funkcji Przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego
Uczestnicy spotkania
Iwona Sławińska prezentuje tematykę tegorocznego wydawnictwa
Krzysztof Urbanowicz prezentuje sylwetkę Hansa Grade