Plakat Przeglądu Kina Ukraińskiego

Zarząd Koszalińskiego Oddziału i Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają na IV Przegląd Kina Ukraińskiego, który odbędzie się w sali kinowej KBP, przy placu Polonii 1 w Koszalinie.

Głównym celem Przeglądu Kina Ukraińskiego jest przybliżenie współczesnej kinematografii ukraińskiej, a za pośrednictwem prezentowanych filmów również kultury i historii Ukrainy. Wydarzenie ma także kształtować społeczeństwo otwarte na odmienności narodowe i kulturowe. Przegląd otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Współorganizatorami są także Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz SAPIK w Szczecinku.

W tegorocznej edycji festiwalu zostaną zaprezentowane głównie produkcje współczesne, będące na rynku filmowym od kilku lat. Pokazy filmowe zaprezentowane zostaną według poniższego planu:

• 23 listopada 2021 (wtorek), godz.18.00 – film pt. U311 Czerkasy

Przed pierwszą projekcją filmu U311 CZERKASY odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, którym jest Tymur Jaszczenko.

Jest to jedyny z filmów, w którym lista dialogowa będzie w języku polskim.

• 26 listopada 2021 (piątek), godz.18.00 – film pt. Ivan Syła

• 27 listopada 2021 (sobota), godz.12.00 – film pt. Dzidzio. Kontrabas

• 3 grudnia 2021 (piątek), godz.18.00 – film pt. Gniazdo Turkawki

FILM – U311 CZERKASY / U311 ЧЕРКАСИ

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Gatunek: dramat / historyczny / wojenny / konflikty

Scenariusz: Robert Kwilman, Tymur Jaszczenko

Reżyseria: Tymur Jaszczenko

Zdjęcia: Jura Dunaj

Obsada: Jewhen Awdijenko, Witałyna Bibliw, Serhij Detiuk

Kraj: Ukraina, Polska 2019

Czas trwania: 102 min.

Impreza odbędzie się zgodnie z najnowszymi wytycznymi epidemiologicznymi Rady Ministrów, uczestników/uczestniczki prosimy o nałożenie na projekcję maseczki ochronnej. W spotkaniu obowiązywał będzie limit 50 osób w sali z zachowaniem dystansu społecznego.