Prof. Roman Drozd i Piotr Tyma.

1 czerwca 2023r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się rozmowa wokół książki "Sploty - o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą" Izy Chruślińskiej. Gośćmi wydarzenia byli Piotr Tyma i prof. Roman Drozd, a prowadził je Dyrektor Dariusz Pawlikowski.

Rozmowa skupiona była na różnorodnych aspektach relacji polsko-ukraińskich. Mówiliśmy m.in. o kwestiach różnego postrzegania historii przez Polaków i Ukraińców, ale także o "prawdziwej ukraińskości" i różnicach w kultywowaniu tradycji wśród samych Ukraińców żyjących w Polsce. Poruszony został także temat sytuacji mniejszości narodowych w Polsce kilkanaście lat temu i przy obecnej polityce.

Bycie Ukraińcem z Polski to ciągłe odnajdywanie nici i splotów łączących mnie z historią, kulturą i tradycją mojej małej ojczyzny. To też przyjmowanie aktywnej postawy w poszukiwaniu tych splotów, poznawanie i zachowywanie kultury i języka ukraińskiego, poznawanie przeszłości terenów, z których wywodzili się moi przodkowie. Jest to proces, który musi trwać nieustannie w każdym pokoleniu, byśmy my – Ukraińcy z Polski – nie stali się tylko kategorią z przeszłości.

Bycie Ukraińcem z Polski oznacza stałą walkę – o tożsamość, o język. Ale również – bycie obywatelem Rzeczpospolitej z wszystkimi prawami i obowiązkami. - Piotr Tyma

Cieszymy się, że z zaangażowaniem uczestniczyliście w dyskusji na tak ważny temat, jakim są losy Ukraińców z Polski. Dziękujemy Stowarzyszeniu "Majsternia" i Związkowi Ukraińców w Polsce za współorganizację spotkania. Informacje o kolejnych wydarzeniach w KBP znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Prof. Roman Drozd i Piotr Tyma.
Dyrektor Dariusz Pawlikowski.
Publiczność na spotkaniu.
prof. Roman Drozd, Piotr Tyma i Dyrektor Dariusz Pawlikowski.
Czytelnicy w kolejce po autografy.
Czytelniczka i Piotr Tyma podczas podpisywania książki.