Od lewej: Dariusz Gzyra oraz prowadząca spotkanie autorskie Magdalena Młynarczyk

7 listopada w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Dariuszem Gzyrą, znanym w Polsce aktywistą na rzecz praw zwierząt, publicystą i doktorantem w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Autor promował swoją książkę „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”, wydaną przez Krytykę Polityczną latem 2018 r. Podczas spotkania z czytelnikami i czytelniczkami Gzyra opowiadał o pozaludzkim puncie widzenia świata, o naszych zróżnicowanych (pozytywnych i negatywnych) relacjach z przedstawicielami innych gatunków, o tzw. „naszym świcie”, który właściwie nie istnieje, bo nie ma czegoś takiego, jak świat, który nie zawiera zwierząt. Porozmawialiśmy o historii psa i jego roli w naszej kulturze, tj. o „niewolniku, który nie pragnie wyzwolenia”, jak również o zwierzętach „godnych” i „niegodnych”. Ważnym tematem poruszonym w trakcie spotkania autorskiego był język szowinizmu gatunkowego oraz wegańska wizja świata i kontrowersyjnym dla niektórych stwierdzeniu, że „Oświęcim zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta”.

Dziękujemy za to spotkanie wszystkim, którzy zechcieli odwiedzić KBP i współtworzyć ten wyjątkowy wieczór.

Szczególne podziękowania kierujemy do Katarzyny Czarkowskiej i Piotra Zaborowskiego za roślinny poczęstunek przygotowany w ramach Kuchni Społecznej.

Publiczność zgromadzona na spotkaniu z Dariuszem Gzyrą
Spotkanie z Dariuszem Gzyrą. Pierwszy plan: publiczność, drugi plan - od lewej: Dariusz Gzyra i prowadząca spotkanie Magdalena Młynarczyk
Dariusz Gzyra rozdaje pamiątkowe autografy po spotkaniu autorskim
Uczestnicy spotkania z Dariuszem Gzyrą posilają się roślinnym poczęstunkiem przygotowanym w ramach Kuchni Społecznej