Kibicujmy Polsce: zdjęcie zrobione podczas  Turnieju Wiedzy o życiu literackim Dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie drużyn biorących udział w turnieju, przebrani w barwy narodowe Polski , kibicują swoim.
Kibicujmy Polsce: zdjęcie zrobione podczas Turnieju Wiedzy o życiu literackim Dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie drużyn biorących udział w turnieju, przebrani w barwy narodowe Polski , kibicują swoim.

Z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Koszalińska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg spotkań upamiętniających ten dzień, kiedy po 123 latach nieobecności Polska znowu pojawiła się na mapach Europy.

Cykl spotkań poświęconych świętu 11 listopada rozpoczął się już we wrześniu Narodowym Czytaniem, podczas którego odczytane zostały fragmenty dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, mówiące m.in. o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 i mozolnej odbudowie wszystkich sfer życia w kraju.

Przez cały listopad prowadzone były lekcje biblioteczne skierowane do koszalińskich szkół pt. „Święto Niepodległości, czyli rzecz o symbolach i tradycjach narodowych” i „Historia munduru polskiego” oraz przedszkoli pt. „O symbolach narodowych”.

W dniu 7 listopada wystąpili uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie ze swoim koncertem patriotycznym. O codziennym życiu w Jednostce Wojskowej 1223 w Koszalinie, opowiedział służący w wojsku żołnierz. Dodatkową atrakcją w tym dniu był pokaz sprzętu wojskowego na placu przed budynkiem głównym KBP (dzięki współpracy z 8. Koszalińskim Pułkiem Przeciwlotniczym, podziwiać można było: przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR-23-2 KG oraz urządzenie treningowe do nauki strzelania CYKLOP).

Uczniowie z 5 koszalińskich szkół średnich stanęli w szranki podczas Turnieju Wiedzy o życiu literackim Dwudziestolecia międzywojennego w dniu 8 listopada. W tym roku reguła konkursu została poszerzona i rywalizującym ze sobą drużyną towarzyszyła publiczność. Hasłem przewodnim było: Kibicujmy Polsce.

Kolejnym punktem programu była Debata oksfordzka z udziałem młodzieży z koszalińskich szkół pt. „Czy warto poświęcać się dla ojczyzny?”, a odbyła się ona 13 listopada.

Dzień później miało miejsce spotkanie pt. „Być jak Alek, Rudy czy Zośka, czyli o harcerstwie, patriotyzmie i Kamieniach na Szaniec”, które poprowadziła harcerka Alicja Rasińska z 88 Grunwaldzkiej Koszalińskiej Wielopoziomowej Czarnej Kompanii im. Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Wisienką na torcie był w tym dniu występ dzieci z Przedszkola nr 9 w Koszalinie… oczywiście poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Dodatkową formą upamiętniającą święto 11 listopada 1918 były wystawy: „Piłsudski na Syberii” - wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Koszalinie, „Superbohaterowie Polski niepodległej”, wystawa pokonkursowa „Sztuka Osób Niepełnosprawnych – Niepodległa bez barier od morza do Tatr” - udostępniona Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wystawa przygotowana przez członków Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Koszalinie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej bibliotece.

Dwóch recytatorów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich czyta fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego podczas Narodowego Czytania 2018
Uczestnicy Turnieju Wiedzy o życiu literackim Dwudziestolecia międzywojennego
Uczestnicy lekcji bibliotecznej pt. „Święto Niepodległości, czyli rzecz o symbolach i tradycjach narodowych”
Lekcja biblioteczna pt. „Święto Niepodległości, czyli rzecz o symbolach i tradycjach narodowych”