Uczestnicy wernisażu
Uczestnicy wernisażu

14 marca w Mediatece Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy kolekcji kaset Mateusza Prusa pt. "Powrót kaset, czyli nostalgia za latami 90.".

Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko podziwiać zbiory, ale także zanurzyć się z powrotem w latach 90. między innymi dzięki eksponatom - ikonom końca XX wieku. Między regałami można było natknąć się na zestawy Lego z epoki, Tamagotchi, na gości czekał także pluszak Furby. Rodzice mogli pokazać i wytłumaczyć swoim dzieciom fenomen kolekcjonowania oraz wymiany tzw. karteczek. Elementem nostalgicznej podróży w czasie były także konsole, dzięki którym można było wrócić do gier swojej młodości. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Dj Dolby.  

Dziękujemy wszystkim za przybycie na wernisaż, a tych, którzy nie mogli się na nim pojawić, zachęcamy do zapoznania się z kolekcją. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 17 kwietnia.

 

Kaseta magnetofonowa to najpopularniejszy nośnik muzyki w latach 90. Królowały wówczas walkmany, a kasety można było kupić w tzw. „szczękach” na targowiskach. Popularne było także zgrywanie audycji radiowych oraz przegrywanie pożyczonych kaset. To czasy bez plików mp3 i serwisów streamingowych. Na kasetach rodził się w połowie lat 90-tych polski hip-hop, który wywarł ogromny wpływ na całe pokolenie. Na początku XXI wieku, nośnik ten został wyparty przez płyty CD. Podobnie jak kilka lat temu winyle, dziś kasety wracają do łask. Coraz więcej nowej muzyki wychodzi właśnie na tym nośniku. Z drugiej strony, stare, rzadkie wydania są poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągają wysokie ceny.

Mateusz Prus kolekcjonuje kasety od połowy lat 90-tych. Przez lata nie rozwijał tej pasji, skupiając się na winylach i płytach CD. Od kilku lat wrócił jednak do kaset, zbierając zarówno współczesne niszowe wydawnictwa, jak i uzupełniając rapową kolekcję z czasów kiedy to ta muzyka nadawała rytm polskim blokowiskom. Na wystawie będzie można obejrzeć wybór najciekawszych eksponatów z kolekcji. Będą pokazane pierwsze polskie rapowe kasety, ważne wydania zagraniczne, jak i te najnowsze, których nakład niekiedy wynosi zaledwie kilkanaście egzemplarzy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie set muzyczny grany wyłącznie z kaset. Za jego wykonanie odpowiedzialny będzie kołobrzeski artysta Dj Dolby (Adam Frankiewicz).

GALERIA
Dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski otwiera wystawę
Dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski otwiera wystawę
Uczestniczka wernisażu
Uczestniczka wernisażu
Uczestnicy wernisażu grają na konsoli
Uczestnicy wernisażu grają na konsoli
Uczestnicy wernisażu
Uczestnicy wernisażu