Na zdjęciu: Justyna Grzegorczyk

Konkurs Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2019 został rozstrzygnięty!

Miło nam poinformować, że Kapituła XI. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2019, przyznała w nim wyróżnienie dla naszej koleżanki Justyny Grzegorczyk.

Justyna Grzegorczyk pracuje w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej od 2006 roku. Obecnie jest kierowniczką Filii nr 12 przy ul. Spokojnej w Koszalinie. Dla mieszkańców osiedla Morskiego i nie tylko, przygotowała ofertę dla możliwie najszerszego spektrum użytkowników obecnych i potencjalnych. Wsłuchując się w potrzeby okolicznego środowiska, zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 5 i odwiedzających miejsce seniorów, inicjuje i organizuje szereg zajęć dla wszystkich.

Szczególną troską otacza najmłodsze pokolenie, które raz zachwyciwszy się obcowaniem z książką i biblioteką, pozostanie w kręgu czytelników na zawsze. Temu celowi służą realizowane cyklicznie zajęcia dla czytelników pozostających w czasie ferii i wakacji w mieście. Również doroczny Tydzień Bibliotek jest dobrym pretekstem do szczególnego podkreślania roli książki, czytelnictwa, biblioteki. Wówczas wszystkie działania są zintensyfikowane, lekcje tematyczne, zajęcia z kodowania, turniej ortograficzny, zajęcia dla przedszkolaków to tylko niektóre z nich. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizuje głośne czytanie w swojej filii a także zaprzyjaźnionych szkołach i przedszkolach a nawet w żłobku.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność Dyskusyjnych Klubów Książek, które są „oczkiem w głowie” Justyny Grzegorczyk. W kierowanej przez nią filii funkcjonują dwa, jeden dla dzieci, drugi dla dorosłych pod nazwą Klub miłośników książek i nie tylko ,,12 oczek”, skupiający wielbicielki robótek ręcznych, które oprócz tego, z zapałem czytają i omawiają książki.

Następnym projektem jest „Roboteka” - cykl cotygodniowych spotkań oparty na autorskim scenariuszu, związany z kodowaniem i programowaniem robotów Photon dla dzieci.
Wymienione wyżej projekty, wydarzenia i zajęcia nie wyczerpują listy zrealizowanych. Ma też na koncie projekty ogólnomiejskie takie jak Kosmiczną Noc w Bibliotece z 2010 r. zorganizowaną dla 50. dzieci z całego miasta w ramach Tygodnia Bibliotek w salach biblioteki głównej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskie Święto czytelnika dziecięcego przygotowane i zorganizowane w 2015 r. w sali konferencyjno-kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Justyna Grzegorczyk jest bibliotekarką z powołania, komunikatywną, lubiąca kontakt z ludźmi i umiejącą sobie ich zjednywać. Dzięki umiejętności współpracy z innymi, bardzo wiele osiągnęła jako świetna bibliotekarka Wypożyczalni Biblioteki Głównej, a także jako kierująca filią nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Jej zaangażowanie, kreatywność i nieszablonowe podejście do zadań sprawia, że ta placówka rozkwitła. Cechuje ją wysoki poziom wiedzy i umiejętności bibliotekarskich oraz wysoka kultura bycia. Harmonijnie współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi osiedla (Szkoła Podstawowa nr 5, żłobek „Puchatek”, Przedszkole nr 13, klub osiedlowy i in.) Jest też świetnym kierownikiem filii. Powszechnie lubiana, w swych działaniach kieruje się Kodeksem etyki bibliotekarza i pracownika informacji. Dzięki pracy Justyny Grzegorczyk Filia nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej jest postrzegana jako miejsce bezpieczne i przyjazne dla okolicznych mieszkańców i czytelników. Jej świetny kontakt z czytelnikami i wsłuchiwanie się w postulaty mieszkańców zaowocowały m. in. powstaniem Klubu „12 oczek” oraz wolontariuszy gotowych do pomocy we wszystkich bibliotecznych przedsięwzięciach.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów związanych z upowszechnianiem czytelnictwa, bo...

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

(Cytat: Wisława Szymborska)